Wyszukaj
Facebook YouTube
A A+ A++ Wersja kontrastowa
BIP TV BIP UE PL NFOSiGW
Miasto Otwock
STRONA GŁÓWNA Mieszkaniec Ochrona środowiska Odpady Elektrośmieci

Elektrośmieci

Budynki - ozdobnik

Pojemniki na elektrośmieci

Szybki, ekologiczny i bezpłatny sposób na pozbycie się sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Wprowadziliśmy specjalne pojemniki na elektrośmieci na terenie Otwocka.


Miasto Otwock zadbało, aby mieszkańcy mieli ułatwiony sposób pozbycia się elektrośmieci. Od 20 kwietnia zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny można oddać do specjalnych pojemników ustawionych w siedmiu punktach na terenie miasta.


Zużytej drukarki, suszarki do włosów, radia czy monitora nie trzeba już transportować do PSZOK-u przy ul. Samorządowej. Wszystkie małe elektrośmieci o przybliżonych wymiarach zewnętrznych, z których żaden nie przekracza 50 cm, można składować w czerwonych pojemnikach, które znajdziesz na terenie Otwocka. Zostały one ustawione nieodpłatnie przez firmę MB RECYCLING z którą miasto podpisało umowę współpracy. Co ważne, miasto nie ponosi żadnych kosztów obsługi tych odpadów, a jedynie udostępnia miejsce na pojemniki firmie obsługującej.


Pojemniki są ogólnodostępne i znacznie zmniejszą problem pozbywania się elektrycznych i elektronicznych śmieci w Otwocku, bez szkody dla przyrody. To jest dobre dopełnienie całego systemu odbierania odpadów w mieście - mówi wiceprezydent Otwocka Paweł Walo.


Umowa z firmą jest podpisana na cztery lata.- To jest umowa trójstronna pomiędzy miastem, firmą MB RECYCLING i fundacją ekologiczną „Odzyskaj Środowisko”. W ramach tej współpracy fundacja będzie organizowała przez te cztery lata różne akcje edukacyjno-ekologiczne m.in. w szkołach dla dzieci - mówi Jakub Grzywacz zastępca naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Otwocka.


Na początku pojemniki będą opróżniane co dwa tygodnie. Każdy kontener posiada czujniki napełnienia oraz dodatkowe zabezpieczenia, które chronią środowisko przed niebezpiecznymi substancjami, pochodzącymi z elektroodpadów i baterii.


Jeśli będzie potrzeba, jest możliwość dostawienia kolejnych takich pojemników w Otwocku. Pamiętajmy, że wrzucając tam elektryczne śmieci chronimy środowisko naturalne przed niebezpiecznymi odpadami.


Pojemniki na elektrośmieci znajdziesz:

  1. Przy altanie śmietnikowej osiedla przy ul. Hożej przy sklepie motoryzacyjnym.
  2. Przy altanie śmietnikowej na terenie osiedla przy ul. Matejki – wjazd pomiędzy budynkami Matejki 6 i 8.
  3. Obok terenu Klubu Mlądz od strony ul. Jabłońskiej
  4. Na terenie przedszkola nr 18 przy ul. Komunardów.
  5. Na terenie SP nr 5 od strony ul. Wiązowskiej.
  6. Na terenie SP nr 6 od strony ul. Tysiąclecia.
  7. Przy terenie SP nr 8 przy ul. Żeromskiego.

Co możemy wyrzucać do pojemników?

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny

Sprzęt elektryczny lub elektroniczny, który stanowi odpad w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (odpad stanowi każda substancja lub przedmiot, których posiadacz pozbywa się, zamierza się pozbyć lub do których pozbycia się jest zobowiązany), w tym wszystkie części składowe, podzespoły i produkty zaopatrzenia stanowiące część produktu w momencie jego usuwania.

Zużyte sprzęty elektryczne i elektroniczne (ZSEiE) zawierają liczne elementy charakteryzujące się właściwościami trującymi i toksycznymi (m.in. rtęć, ołów, związki bromu, chrom, kadm, nikiel, freon, azbest). Zawarte w urządzeniach substancje niebezpieczne, po przedostaniu się do środowiska mogą powodować poważne zagrożenie dla organizmów żywych, dlatego nie wolno ich umieszczać w pojemnikach z innymi odpadami.

Wzór oznakowania sprzętu elektrycznego i elektronicznego

Do zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego zaliczamy:

  1.  wielkogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego: chłodziarki, zamrażarki, pralki, zmywarki, urządzenia kuchenne, w tym kuchenki, grzejniki elektryczne, mikrofalówki, grzejniki elektryczne, urządzenia klimatyczne, elektryczne urządzenia grzejne, itp.
  2. małogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego: odkurzacze, żelazka, tostery, frytkownice, wagi, zegary, młynki do kawy, suszarki do włosów, golarki, elektryczne szczoteczki do zębów, itp.
  3. sprzęt teleinformacyjny i telekomunikacyjny: komputery osobiste stacjonarne i laptopy, w tym procesor, mysz, monitor i klawiatura, notebooki, monitory, drukarki, faksy, telefony, itp.
  4. sprzęt audiowizualny: odbiorniki radiowe, telewizory, kamery, sprzęt hi-fi , sprzęt video, instrumenty muzyczne, itp.
  5. sprzęt oświetleniowy: oprawy oświetleniowe do lamp fluorescencyjnych, liniowe lampy fluorescencyjne, kompaktowe lampy fluorescencyjne, niskoprężne lampy sodowe, itp.
  6. narzędzia elektryczne i elektroniczne: wiertarki, piły, maszyny do szycia, narzędzia do koszenia trawy, itp.
  7. zabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy: kolejki elektryczne lub tory wyścigowe, kieszonkowe konsole do gier video, gry video, sprzęt rekreacyjny i sportowy z elektrycznymi lub elektronicznymi częściami składowymi, itp.
  8. przyrządy medyczne: sprzęt do radioterapii, sprzęt do badań kardiologicznych, sprzęt do wentylacji płuc, analizatory, itp.
  9. przyrządy do nadzoru i kontroli: czujniki dymu, regulatory ciepła, termostaty, itp.
  10. automaty do wydawania: butelek lub puszek z zimnymi i gorącymi napojami, produktów stałych, bankomaty, itp.