Wyszukaj
Facebook YouTube
A A+ A++ Wersja kontrastowa
BIP BIP UE PL
Miasto Otwock
STRONA GŁÓWNA Mieszkaniec Transport publiczny Bezpłatna Komunikacja Miejska

Bezpłatna Komunikacja Miejska

Budynki - ozdobnik

Bezpłatna Komunikacja Miejska funkcjonuje od 1 stycznia 2023 r. Uruchomienie dwóch linii autobusowych wynikało z dużej potrzeby skomunikowania tych miejsc i rejonów Otwocka, przez które nie przebiegała żadna trasa, a także wobec któych operator linii prywatnych nie dawał gwarancji, że takowe będą funkcjonowały w 2023 r. Tyczyło się to głównie Mlądza, Świdra, Ługów czy osiedla "Morskie Oko". Podczas projektowania tras i rozkładów Bezpłatnej Komunikacji Miejskiej brane głównie pod uwagę było połączenie odległych części Otwocka z najważniejszymi punktami na mapie miasta, takimi jak szkoły, przedszkola, szpitale oraz stacje kolejowe. Ponadto Bezpłatna Komunikacja Miejska jest też kolejnym ważnym elementem rozwoju Otwocka, wpisującym się w działania podkreślające rekreacyjno-turystyczne walory naszego miasta.

Tabor składa się z 5 autobusów, w tym dwóch niskopodłogowych i hybrydowych pojazdów marki Solaris. Jeden z nich ma 21 miejsc siedzących i 50 stojących, a drugi 38 miejsc siedzących i 60 stojących. Przystosowane są dla osób niepełnosprawnych i rodzin z wózkami dziecięcymi z racji tego, że są niskopodłogowe. Pojazdy mają zieloną kolorystykę i charakterystyczny dla Otwocka motyw sosen, który został wybrany przez otwocczan w drodze konsultacji.

Przejazdy - jak sama nazwa wskazuje - są bezpłatne. Analizy i kalkulacje dotyczące wprowadzenia opłat za przejazd jasno wskazywały, że ich wdrożenie wiązałoby się z niewspółmiernie dużymi kosztami dla budżetu miasta, tj. utrzymanie infrastruktury towarzyszącej, systemu opłat i weryfikacji, dodatkowych etatów itd. Wobec tego zasadność wprowadzania opłat okazała się wątpliwa i nieuzasadniona ekonomicznie.

https://otwock.pl/news_informacje_2-kwietnia-rusza-nowa-linia-w1#news

Na terenie Miasta Otwocka obecnie funkcjonują dwie linie Bezpłatnej Komunikacji Miejskiej:
Autobusy Bezpłatnej Komunikacji Miejskiej kursują siedem dni w tygodniu, także w święta.

Godziny funkcjonowania linii autobusowych:
W soboty, niedziele i święta linie Bezpłatnej Komunikacji Miejskiej funkcjonują naprzemiennie, w formie linii M1+M2. Szczegółowy przebieg trasy łączonej dostępny jest w rozkładzie poniżej.

Pliki do pobrania

Plik: Zasady Korzystania z Bezpłatnej Komunikacji Miejskiej w Otwocku, Rozmiar: 334.21kBPobierzPlik: Linia M2 - Rozkład jazdy w dni powszednie (obowiązuje od 15.02.2024), Rozmiar: 457.76kBPobierzPlik: Linia M1+M2 - Rozkład jazdy w soboty, niedziele i święta (obowiązuje od 02.04.2024), Rozmiar: 458.79kBPobierzPlik: Linia M1 - Rozkład jazdy w dni powszednie (obowiązuje od 02.04.2024), Rozmiar: 448.21kBPobierzPlik: Linia W1 - Rozkład jazdy w dni powszednie (obowiązuje od 02.04.2024), Rozmiar: 268.9kBPobierzPlik: Mapa poglądowa - Linia W1, Rozmiar: 6.75MBPobierzPlik: Linia M1 - Rozkład jazdy w dni powszednie (obowiązuje od 28.05.2024), Rozmiar: 449.78kBPobierzPlik: Linia M1+M2 - Rozkład jazdy w soboty, niedziele i święta (obowiązuje od 28.05.2024), Rozmiar: 445.91kBPobierz
W rozkładach wprowadzono oznaczenia: