Miasto Otwock dynamicznie się rozwija i wprowadza innowacyjne rozwiązania zarówno w funkcjonowaniu urzędu jak i zarządzaniu miastem. Wśród największych sukcesów miasta wymienić można:
Nagroda za odbetonowanie przestrzeni miejskiej
Miasto Otwock jest laureatem III edycji ogólnopolskiego konkursu „Miasto z klimatem - najlepszy zrealizowany projekt” za zrewitalizowanie Skweru 7.Pułku Ułanów i Placu Niepodległości.
Celem konkursu jest promocja oraz upowszechnianie nowoczesnych, efektywnych, zielonych rozwiązań miejskich, służących poprawie jakości życia mieszkańców, poprzez ochronę klimatu lub zwiększenie odporności miast na skutki zmian klimatu.
W ramach konkursu Ministerstwo Klimatu i Środowiska nagrodziło 6 miast w obszarze tematycznym odbetonowanie przestrzeni miejskich w kategoriach do 70 tys. oraz powyżej 70 tys. mieszkańców. Nagrody wręczyli wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska oraz wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Sławomir Mazurek. Uroczystość odbyła się 24 października br. w Ministerstwie Klimatu.
Wśród laureatów Miasto Otwock zajęło III miejsce, obok Gminy Chęciny i Miasta Duszniki Zdrój w kategorii miast do 70 tys. mieszkańców.
- Jest to szczególne wyróżnienie dla podejmowanych wspólnie z Radą Miasta Otwocka inicjatyw, którym przyświeca hasło: „Mniej betonu - więcej zieleni”. Rewitalizacja Skweru 7. Pułku Ułanów i Placu Niepodległości, to jeden z większych projektów, którego realizacji podjęliśmy się na przestrzeni ostatnich trzech lat. Kiedy wymarłe i wyłączone po godz. 18:00 centrum naszego miasta zostało zrewitalizowane, pojawiła się zieleń, dużo nasadzeń, podział tematyczny skwerów dla młodszych i starszych mieszkańców, to miejsce tętni życiem i zmieniło się nie do poznania. Jest zauważalny wzrost punktów gastronomicznych i usług. Chcemy, żeby Otwock, miasto z dobrym klimatem, było nie tylko hasłem, ale przede wszystkim odzwierciedleniem miejsca pełnego zieleni i przyjaznego mieszkańcom. Dążymy też do powrotu do naszych uzdrowiskowych korzeni, stąd kolejne projekty z NFOŚiGW związane z geotermią, które niebawem będziemy realizować - mówił odbierając nagrodę prezydent Jarosław Margielski.
Przy rewitalizacji Skweru 7. Pułku Ułanów i Placu Niepodległości zastosowano wiele ciekawych i nowoczesnych rozwiązań, m.in.:
- nowoczesny plac zabaw nawiązujący do charakterystycznego dla Otwocka krajobrazu piaskowych wydm,
- strumień wypływający z podświetlonej fontanny i biegnący przez środek skweru, nawiązujący do rzeki Świder,
- drewniane leżaki z elementami świdermajer,
- zielona ścianach z roślin oddzielająca fontannę od miejsc parkingowych,
- pergole ze szklanym zadaszeniem, tabliczki z informacjami o nasadzonych roślinach,
- żeliwna pompa z której wypływa woda z głębi ziemi, a nie z miejskiego wodociągu,
- kolorowe podświetlenie drzew nadające wieczorem magiczny i bajkowy klimat.
CityBOX
W trudnych czasach pandemii Miasto Otwock postawiło na bezpieczeństwo mieszkańców i pracowników urzędu jednocześnie dbając o ciągłość funkcjonowania placówki. Efektem są Cityboxy, które pozwalają załatwić bezpiecznie sprawy w urzędzie. Ów projekt został doceniony i nagrodzony na szczeblu ogólnopolskim.
„Nowatorskie projekty oraz najbardziej interesujące innowacyjne rozwiązania polskiej myśli technicznej po raz kolejny zostały uhonorowane przez Polskie Radio. Nagrody w rankingu "Innowacje 2021" zostały przyznane za najlepsze rozwiązanie ekologiczne, społeczne, usługowe oraz jakościowe. Wśród nagrodzonych znalazły się uczelnie wyższe, jednostki samorządowe, organizacje społeczne i firmy. W kategorii "Najlepsze rozwiązanie usługowe 2021" uhonorowany został otwocki CityBOX, któremu przyznano III miejsce.”
PRO FAMILIA
Miasto Otwock stawia na rodzinę i politykę prorodzinną. Otwock znalazł się w gronie pięciu zwycięskich gmin z całej Polski, którym został przyznany tytuł Samorząd PRO FAMILIA 2021, w ramach konkursu organizowanego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Do konkursu zgłosiło się 236 gmin, które podzieliły się swoimi osiągnięciami, dobrymi praktykami i pomysłami realizowanymi w ramach lokalnej polityki prorodzinnej. Tytuł Samorząd PRO FAMILIA 2021 został przyznany w 5 kategoriach w zależności od liczby mieszkańców w gminach. Miasto Otwock wygrało w kategorii gmina miejska od 20 do 100 tys. mieszkańców, gdzie nominowany był jeszcze Grodzisk Mazowiecki (mazowieckie) i gmina Żory (śląskie).
GMINA na 5
Kolejnym wielkim sukcesem jest tytuł „Gmina na 5” przyznawany gminom, które najlepiej obsługują swoich mieszkańców.
Miasto Otwock otrzymało tytuł “Gmina na 5!”. To ogólnopolska nagroda dla samorządów, które mogą się pochwalić najlepszymi praktykami w obsłudze klientów, zwłaszcza przedsiębiorców. Ranking organizowany jest przez SGH w Warszawie.
Otwock znalazł się w prestiżowym gronie 91 samorządów z całej Polski, które otrzymały najwięcej punktów w tegorocznym rankingu i tytuł "Gmina na 5!". To wyróżnienie jest przyznawane na podstawie wyników corocznych badań prowadzonych przez Studenckie Koło Naukowe Akceleracji, działające przy Instytucie Przedsiębiorstwa Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.