Wyszukaj
Facebook YouTube
A A+ A++ Wersja kontrastowa
BIP BIP UE PL
Miasto Otwock
STRONA GŁÓWNA Miasto Miasta partnerskie Ōarai (Japonia)

Ōarai (Japonia)

Budynki - ozdobnik

Lokalizacja: Japonia, prefektura Ibaraki
Powierzchnia: 23.74 km²
Liczba ludności: ok. 15 867 osób
Podpisanie karty miast partnerskich: 25 maja 2019 roku
www: http://www.town.oarai.lg.jp

Ciekawostka: W ramach podpisanego porozumienia planowane są wymiany młodzieży szkolnej. Ponadto po wybudowaniu nowej szkoły podstawowej w Wólce Mlądzkiej powstanie w niej elitarna klasa, w której będą się kształcić przyszłe kadry NCBJ. Ich wyróżnikiem ma być nauka programowania na najwyższym poziomie oraz nauka języka japońskiego.

Przydatne zwroty:
„Ohayō gozaimasu” znaczy „Dzień dobry”
„Sayōnara” znaczy „Do widzenia”
„Arigatō” znaczy „Dziękuję”

Historia i pola współpracy


W trakcie wizyty Prezydenta Otwocka pana Jarosława Margielskiego oraz Wiceprzewodniczącego Rady Miasta Otwocka pana Arkadiusza Krzyżanowskiego w japońskim mieście Ōarai w dniu 22 maja 2019 r. zostało podpisane porozumienie o współpracy obu miast. Podpisy na dokumencie złożył Prezydent Miasta Otwocka Jarosław Margielski oraz Prezydent Miasta Ōarai Takaaki Kotani. Akt Partnerstwa został zawarty podczas uroczystego Zgromadzenia Rady Miasta Ōarai. Inauguracja współpracy doskonale wpisuje się w 100. Rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Japonią. Partnerstwo przyniesie wiele korzyści obu stronom w obszarach społeczno-kulturalnych oraz gospodarczym.

W ramach podpisanego porozumienia planowane są wymiany młodzieży szkolnej. Ponadto po wybudowaniu nowej szkoły podstawowej w Wólce Mlądzkiej powstanie w niej elitarna klasa, w której będą się kształcić przyszłe kadry NCBJ. Ich wyróżnikiem ma być nauka programowania na najwyższym poziomie oraz nauka języka japońskiego. Strona japońska deklarowała również wsparcie dla lokalnych otwockich firm, które wyrażą wolę działania na rynku japońskim. Kontakty pomiędzy miastami Otwock i Ōarai stanowią uzupełnienie dotychczasowej ścisłej współpracy na polu badawczo-naukowym pomiędzy profesorami Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku i ich odpowiednikami z instytutu atomistyki JAEA w Japonii. Przedstawiciele obu ośrodków wyrażali nadzieję na dalszy rozwój relacji dwustronnych przy wsparciu włodarzy miast.

Z partnerskiego miasta Ōarai w Japonii w dniach 21-27.08.2019 r. w ramach wymiany do Otwocka przyleciało 10 dzieci. Zwiedziły Łazienki Królewskie, Żelazową Wolę, NCBJ i wiele innych ciekawych miejsc. Japońskie dzieci poznawały polską kuchnię, kulturę i tradycję, a wolne chwile spędzały na grach i zabawie.

Galeria zdjęć