Wyszukaj
Facebook YouTube
A A+ A++ Wersja kontrastowa
BIP TV BIP UE PL NFOSiGW
Miasto Otwock
STRONA GŁÓWNA Turysta Rowerowe szlaki turystyczne

Rowerowe szlaki turystyczne

Budynki - ozdobnik

Urokliwe miejsca, kontakt z przyrodą, niepowtarzalna, drewniana architektura w stylu „świdermajer” - to wszystko znajdziesz na szlakach Velo Otwock.



Z Velo Otwock przeżyjesz niezapomnianą przygodę. Czeka na Ciebie prawie 70 km tras i pięć szlaków rowerowych: Nadświdrzański, Letniskowy, Kolejowy, Sosnowy i Alpejski, na które możesz wybrać się samodzielnie, z przyjaciółmi lub całą rodziną.

Velo Otwock to trasy pośród sosnowych borów z powietrzem przesiąkniętym olejkami eterycznymi, z których niegdyś słynął Otwock miasto-uzdrowisko. Na szlaku nie zabraknie śpiewu ptaków, drogę może przeciąć sarna, zając, a nawet łoś.

Velo Otwock to ścieżki wzdłuż wydmowych wzgórz i meandrów Świdra, rzeki unikalnej w skali europejskiej ze względu na swój dziki i naturalny charakter. Tego nie spotkasz nigdzie indziej! Droga będzie wiła się wśród niezwykłych krajobrazów – miejscami stromych brzegów z piaszczystymi skarpami, otoczonych zarówno łąkami, jak i borami sosnowymi lub gęstymi lasami łęgowymi.

Z Velo Otwock poznasz i zobaczysz niezwykłą historię miasta uzdrowiska. Na terenach dawnych parków leśnych i miast-ogrodów Śródborowa oraz Soplicowa, spotkasz rozrzucone wśród lasów perły architektury drewnianej w niepowtarzalnym stylu „świdermajer”, a także okazałe modernistyczne wille. Klimat tych miejsc przeniesie Cię do czasów świetności otwockiego uzdrowiska.

Z Velo Otwock poczujesz magię dawnej otwockiej kolei. Rowerowy szlak poprowadzi Cię śladami kolejowych tradycji miasta, wzdłuż Drogi Żelaznej Nadwiślańskiej i przez miejsca związane z wąskotorową Kolejką Jabłonowską. Na trasie zobaczysz mosty i dawne nasypy kolejowe, po których niegdyś biegły tory.

Z Velo Otwock podejmij wyzwanie „Wielkiej Szychy” i dokonaj objazdu całego miasta z wykorzystaniem czterech szlaków i łączników pomiędzy nimi. Cała trasa „Wielkiej Szychy” ma długość 43 km.

Będę Ci towarzyszył na każdym ze szlaków, informując o ukształtowaniu terenu lub

O Velo Otwock

Sieć Velo Otwock składa się z pięciu szlaków rowerowych. Najdłuższy ma 18,6 km, a najkrótszy i najbardziej ekstremalny - 6,6 km. Cztery główne szlaki rozpoczynają się w sercu Otwocka, przy dworcu kolejowym. Są to trasy w większości o charakterze spacerowym, przystosowane dla każdego, niewymagające specjalnego przygotowania ani sprzętu. Na pewnych odcinkach szlaków może jednak wystąpić nierówny lub piaszczysty grunt. Zdarzają się też wąskie i kręte ścieżki, a czasami należy uważać na gałęzie drzew lub bliskość skarpy.

Szlaki Velo Otwock rozpoznasz po specjalnych tabliczkach z naszym logo i z szatą graficzną odróżniającą je od pozostałych oznaczeń szlaków rowerowych. Na trasach Sosnowych Szlaków Rowerowych znajdziesz miejsca do wypoczynku, specjalne wiaty, ławeczki, a także tablice edukacyjne z informacjami o najciekawszych miejscach i ich historii.

Każdy ze szlaków złada Szlaki przebiegają przez najciekawsze miejsca Otwocka, W najciekawszych miejscach szlaków zostały umieszczone tablice informujące

Szlaki są oznakowane systemem tabliczek oraz tablic ułatwiających orientację i nawigację na trasie. Na Rozstajach i Półmetkach są to duże tablice z mapami i kilometrażem, w pozostałych charakterystycznych punktach umieszczone są tabliczki kierunkowe z podanymi odległościami do innych punktów.
Szlaki oznakowane są w taki sposób, że można pokonywać je w obydwu kierunkach. Jedynie Szlak Alpejski ze względu na warunki terenowe oznakowany jest pod kątem jazdy w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara.

Lubisz wyzwania i konkursy?
Szukaj mnie na szlakach Velo Otwock. - Wiewiór Elwir

Szlaki Velo Otwock

Jest związany przede wszystkim z rzeką Świder. Znaczna część prowadzi wzdłuż brzegów, wymaga uwagi ze względu na wąskie i kręte ścieżki, ruch pieszy, bliskość drzew i krzewów, a także miejscami strome skarpy w pobliżu szlaku. Pozostała część wiedzie drogami asfaltowymi, w większości o niewielkim natężeniu ruchu samochodowego albo z wydzielonymi ścieżkami rowerowymi, a także drogami gruntowymi o dobrych parametrach. W okresie wczesnowiosennym, a także po intensywnych opadach należy być przygotowanym na miejsca z kałużami i błotem.
Prowadzi głównie przez tereny Miasta-Parku Leśnego Śródborów, wygodnymi drogami gruntowymi, miejscami asfaltowymi. Większość odcinków asfaltowych posiada wydzielone ścieżki rowerowe lub nie ma na nich intensywnego ruchu samochodowego. Fragmenty leśne na wschodnich krańcach Śródborowa to miejscami wąskie, lecz dość wygodne ścieżki. Występuje jedynie kilka krótkich piaszczystych odcinków.
To najbardziej „miejski” ze szlaków, w dużej części przebiegający przez tereny zurbanizowane, ale występują też odcinki nad rzeką Świder, wymagające uwagi ze względu na wąskie i kręte ścieżki, ruch pieszy, bliskość drzew i krzewów, a także strome skarpy w pobliżu szlaku. Pozostałe odcinki to drogi asfaltowe lub specjalnie wydzielone ścieżki rowerowe. W centrum miasta szlak prowadzi częściowo odcinkami dróg i przez skrzyżowania o dużym natężeniu ruchu samochodowego, bez wydzielonych ścieżek dla rowerów. Wymagana jest tam szczególna ostrożność.
Najbardziej „leśny” ze szlaków, prowadzący głównie przez bory sosnowe dawnego Miasta-Ogrodu Soplicowo. W większości tworzą go wygodne drogi gruntowe lub asfaltowe z wydzielonymi ścieżkami rowerowymi lub o niewielkim natężeniu ruchu. W centrum miasta jest kilka miejsc o większym natężeniu ruchu, gdzie wymagana jest szczególna ostrożność. Na terenach leśnych mogą wystąpić krótkie odcinki z bardziej grząskim, piaszczystym gruntem.
Na szlaku nie brakuje stromych zjazdów i podjazdów. To specjalna pętla w okolicach wzgórza Meran przeznaczona do sportowej, ekstremalnej jazdy dla wytrenowanych rowerzystów dysponujących odpowiednim sprzętem. Grunt jest tam piaszczysty, nierówny, występują liczne korzenie i gałęzie drzew. Sugerujemy pokonywanie tego szlaku w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, tak też jest on oznakowany.
Więcej na: velootwock.pl