Wyszukaj
Facebook YouTube
A A+ A++ Wersja kontrastowa
BIP BIP UE PL NFOSiGW
Miasto Otwock
STRONA GŁÓWNA Mieszkaniec Seniorzy Współpraca z kombatantami

Współpraca z kombatantami

Budynki - ozdobnik
Żołnierze Armii Krajowej i kombatanci zrzeszeni w Kołach otrzymywali paczki Świąteczne przygotowane przez Stowarzyszenie Zachowania Pamięci o Armii Krajowej finansowane przez Miasto Otwock, Kibice Legii z Otwocka, pomagali żołnierzom w drobnych pracach porządkowych /koszenie trawników, grabienie liści, przycinanie krzewów itp./ Obiady otrzymywali od Stowarzyszenia Zachowania Pamięci o Armii Krajowej oraz Miasta Otwocka.

W Amatorskim Teatrze Miejskim im. Stefana Jaracza w Otwocku 14 sierpnia 2021 r. odbyła się premiera filmu "W czasie wojny byliśmy dziećmi. Wspomnienia otwockiej konspiracji". Bohaterami filmu są członkowie naszego Koła Halina Piasecka, Elżbieta Sawic, Bohdan Głowacki, Bohdan Russek, Janusz Komorowski. Jest to niezwykle wzruszająca relacja mieszkańców Otwocka, którzy w czasie niemieckiej okupacji działali w ruchach konspiracyjnych. Film stanowi hołd wobec członków Szarych Szeregów i Armii Krajowej IV Rejonu „Fromczyn”, którzy walczyli o wolną Polskę. Po projekcji zorganizowano spotkanie z kombatantami, których historie poznaliśmy w filmie – nagrodzono ich gromkimi brawami i wręczono kwiaty.

Natomiast w dniu 15 sierpnia 2021 r. podczas obchodów Nocy Wolności w Otwocku film został wyświetlony w Parku Miejskim dla mieszkańców i uczestników uroczystości z okazji 100 rocznicy Cudu nad Wisłą. Bohaterowie filmu zostali uhonorowani upominkami i kwiatami przez Prezydenta Miasta i Przewodniczącą Rady Miasta.

Odbywają się się również rokrocznie spotkania członków zarządu z przedstawicielami władz samorządowych z okazji świąt miejskich i patriotycznych. Od wielu lat siedzibą kół jest ratusz Miasta Otwocka udostępniana nieodpłatnie przez władze samorządowe, miasto wspiera przy zakupie wiązanek kwiatów składanych z okazji obchodów rocznic i świąt patriotycznych, udziela wsparcia przy transporcie, pamięta o jubileuszach kombatantów.

Z inicjatywy Pana Jarosława Margielskiego Prezydenta Miasta Otwocka dnia 27 września 2022 r. odbyła się oficjalna uroczystość przeniesienia głazu poświęconego Maksymilianowi Załęskiemu – sanitariuszowi Armii Krajowej, który zaginął w 1944 r. 27 września 2022 r. przypada 78 rocznica śmierci bohatera, dzięki któremu udało się zachować akta ewidencji szpitala.

Głaz przez wiele lat znajdował się w lesie na terenie gminy Celestynów, jednak przez wzglądu na zamknięcie okolicznego punktu usługowego i działania natury był trudno dostępny dla zwiedzających. Inicjatywą Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Warszawa Powiat koła Nr 4 „Fromczyn”, staraniem lokalnych samorządowców i wolontariuszy, kamień podjęto, przetransportowano i usytuowano przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Ireny Sendlerowej w Otwocku.