Wyszukaj
Facebook YouTube
A A+ A++ Wersja kontrastowa
BIP TV BIP UE PL NFOSiGW
Miasto Otwock
STRONA GŁÓWNA Mieszkaniec Sport i rekreacja Park Miejski

Park Miejski

Budynki - ozdobnik
Park Miejski w centrum Otwocka jest przestrzenią publiczną pełniącą funkcje rekreacyjne, estetyczne i zdrowotne. Ze względu na różnorodność oferty stanowi miejsce spotkań, odpoczynku, rozrywki wszystkich pokoleń otwocczan, jest także atrakcją turystyczną.

Park o powierzchni ok. 8,1 ha otacza budynek dawnego kasyna, a obecnie Liceum Ogólnokształcącego im. K. I. Gałczyńskiego, ograniczony jest ulicami: Józefa Poniatowskiego (od północy), Kazimierza Puławskiego (od wschodu), Michała Elwiro Andriollego (od południa) oraz gen. Juliana Filipowicza (od zachodu). Park powstały w latach 1932-33, zaprojektowany został w stylu modernizmu geometryzującego przez Stanisława Zadora Życieńskiego. W 1974 r. miała miejsce przebudowa parku podczas której przeorganizowano komunikację (sieć dróg została maksymalnie uproszczona, a powierzchnia ich znacznie zmniejszona) oraz ilość wejść na jego teren.

W roku 2019 zakończyła się najnowsza gruntowna modernizacja Parku Miejskiego. Zdemontowano w tym czasie nieestetyczne ogrodzenie - obecnie granice parku wyznaczają dodające uroku, liczne drzewa i krzewy w liczbie blisko 19 tysięcy sztuk! Rozbiórki doczekały się stare ”baseny”, które zostały zastąpione podświetlanymi wodotryskami przyciągającymi latem rzeszę spragnionych zabaw i ochłody dzieci. Odnowione zostały ponadto aleje spacerowe oświetlone przez stylowe latarnie, dzięki czemu wieczorne spacery są przyjemne i bezpieczne. O zmierzchu podświetlany jest także gmach liceum, dzięki czemu wyeksponowano bryłę budynku i nadano miejscu niezwykły klimat.

W czasie rewitalizacji parku wybudowano tężnię solankową. Cieszy się ona niesłabnąca popularnością wśród amatorów inhalacji, które korzystnie wpływają na zdrowie i samopoczucie. Tężnia działa w sezonie wiosenno-letnim codziennie, z wyjątkiem dni deszczowych w godzinach 10:00 – 20:00. Pod wypływem słońca i wiatru rozpylona solanka tworzy mgiełkę bogatą między innymi jod, brom, magnez, sód, potas czy żelazo.

Już w pierwotnej odsłonie parku w centralnej jego części funkcjonowała drewniana muszla koncertowa dla orkiestry. Obecna muszla koncertowa w czasie rewitalizacji wzbogacona została zdobieniami w stylu „świdermajer”. Dziś stanowi plenerową sceną sezonową, na której odbywają się liczne koncerty i wydarzenia artystyczne. Dla widzów przygotowano wygodne szerokie ławki, a latem na terenach zielonych rozstawiane są leżaki umożliwiające komfortowy udział w imprezach. Innym miejscem do odpoczynku i schronienia się przed słońcem lub deszczem jest stylowa altana, charakterystyczna ze względu na świdermajerowe wykończenia. Styl świdemajer widoczny jest też w innych elementach małej architektury, chociażby w ustawionych w szpalerze pergolach czy „bramach” wejściowych.

W osi głównej parku, na skraju płyty głównej zlokalizowany jest pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po wielu staraniach pomnik powrócił w zbliżonej, choć zmienionej formie po ok. 70 latach na swoje miejsce. Poprzedni monument został usunięty pod osłoną nocy przez komunistów w latach ’40 ubiegłego wieku. Marszałek Józef Piłsudski odwiedził Otwock dwukrotnie. Pierwsza jego wizyta w naszym mieście miała miejsce w od 20 sierpnia 1915 roku do 4 września 1915 roku i była spowodowana planowaną wizytą w Warszawie w celu narad z przywódcami społeczeństwa stolicy. Marszałek zmuszony przez okupantów do opuszczenia stolicy zatrzymał się w Otwocku. Druga wizyta Piłsudskiego w Otwocku miała miejsce 13 maja 1924 roku. Marszałek przyjechał do Otwocka na prośbę umierającego w jednym ze szpitali porucznika Wacława Łapczyńskiego.

W terenie parku znajdują się dwa place zabaw – dla dzieci młodszych i starszych, stoliki szachowe oraz kawiarnia „Sosenka”.

Zimowy anturaż parku jest niezwykle efektowny: w centralnym miejscu staje kilkunastometrowa choina świąteczna oraz ogrom iluminacji świetlnych, nadając niesamowity klimat, sprzyjający spacerom oraz aktywnościom, i to mimo ujemnych temperatur.

Galeria zdjęć