Podczas usuwania awarii w sieci wodociągowej w ul. Batorego oderwała się duża ilość osadu zalegającego na ścianach przewodu, który zanieczyścił filtry oczyszczające wodę.
Osad dostał się do zbiorników wody uzdatnionej (przeznaczonej do spożycia) co skutkowało podjęciem decyzji o ich opróżnieniu i przystąpieniu do czyszczenia filtrów.
W wyniku tych działań mieszkańcy zostali pozbawieni na kilkanaście godzin dostępu do wody z miejskiego wodociągu. Aby usunąć osad zalegający w filtrach należało odciąć zasilanie miejskiej sieci wodociągowej, a następnie zasilić tą sieć wodą „surową” czyli pochodzącą bezpośrednio z pomp głębinowych z pominięciem stacji uzdatniania wody. Ta woda nie jest przebadana i nie nadaje się do spożycia.
Co ważne! Nie doszło do skażenia wody!
Cały czas trwa czyszczenie sieci oraz filtrów, które uzdatniają wodę. Są one poddawane procesom płukania i dezynfekcji. Woda odzyskuje klarowność.
2 kwietnia po godzinie 19.00 Otwockie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zaczęło puszczać surową wodę (nieuzdatnioną) do miejskiej sieci wodociągowej. Jest ona o niskim ciśnieniu i nadal nie nadaje się do spożycia nawet po przegotowaniu. Może być jedynie używana do spłukiwania toalet.
Sytuacja w związku z awarią sieci wodociągowej na terenie Otwocka jest pod kontrolą. Mieszkańcy mają zapewniony dostęp do wody butelkowanej w uruchomionych przez służby miasta trzech punktach. Na terenie Otwocka są też rozstawione beczkowozy i przenośne toalety. Przedsiębiorcy mogą pobierać wodę z beczkowozów do celów spożywczych po jej wcześniejszym przegotowaniu.
3 kwietnia rano zostały pobrane pierwsze próbki wody do badań pod kątem obecności związków fizykochemicznych i bakteriologii. To pozwoli określić, czy woda z wodociągu miejskiego nadaje się do kąpieli.
Wyniki badań mają być znane w ciągu 48 godzin. Badania przeprowadza laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie oraz laboratorium OPWiK.
Awaria była bardzo poważna, gdyż stacja uzdatniania wody przy ul. Karczewskiej zasila ponad 80 proc. Miasta Otwocka i Miasta Karczewa. To oznaczało konieczność spuszczenie wody z dużej części wodociągu. Otwock nie ma alternatywnej stacji uzdatniania wody, którą można by podłączyć w sytuacji awarii filtrów.