Uroczystość upamiętniająca ofiary sowieckiej agresji

Autor: Administrator serwisu

23/09/2019

IMG_6115.jpg

W niedzielę, 22. września 2019 roku w kościele pw. Zesłania Ducha Świętego w Otwocku i przy pomniku pamięci Zbrodni Katyńskiej „Katyń 1940” odbyła się uroczystość upamiętniająca ofiary sowieckiej agresji na Polskę. We mszy świętej w intencji poległych i pomordowanych na Wschodzie uczestniczyły rodziny katyńskie, uczniowie otwockich szkół, poczty sztandarowe, kombatanci, harcerze, rodziny oraz przedstawiciele władz samorządowych. Po nabożeństwie, przy pomniku pamięci Zbrodni Katyńskiej „Katyń 1940” odbyła się uroczystość zorganizowana przez Szkołę Podstawową 12 im. Kornela Makuszyńskiego w Otwocku, która sprawuje patronat nad pomnikiem.

W imieniu władz Otwocka wieniec złożył Wiceprezydent Paweł Walo oraz Wiceprzewodniczący Rady Miasta Arkadiusz Krzyżanowski.

 

Pomnik „Katyń 1940” powstał dzięki inicjatywie obywatelskiej „Prawda-Pamięć-Przebaczenie”, łączącej rodziny katyńskie, artystów, przedsiębiorców, samorządowców i duchownych. W celu realizacji projektu powołano Komitet Budowy Pomnika „Katyń 1940”, który zbierał fundusze na przedsięwzięcie. Mocno zaangażowani w zbiórkę byli również otwoccy harcerze. Budowa została również dofinansowana z budżetu Miasta Otwocka.

Autorem pomnika jest otwocki rzeźbiarz Ryszard J. Kozłowski. Obelisk znajduje wewnątrz koła ułożonego z głazów narzutowych. Na płycie wygrawerowano napis „Katyń” oraz umieszczono nazwiska 35 oficerów, ofiar sowieckiej zbrodni pochodzących z powiatu otwockiego.

Galeria