#PrzyłbiceDlaOtwocka! W ramach akcji rozdamy 20 000 przyłbic!

Autor: Administrator serwisu

27/04/2020

Otwock_FB_1200x1200px_Przylbice_A.png

#PrzyłbiceDlaOtwocka

Od piątku Miasto Otwock rozpoczęło masową produkcję przyłbic ochronnych, które będą rozdawane bezpłatnie wśród mieszkańców Otwocka.
- Zawsze wychodzę z założenia, że optymalne wydatkowanie środków publicznych w połączeniu z maksymalnym wykorzystanie dostępnych zasobów i możliwości jest kluczowe przy podejmowaniu każdej decyzji. Projekt #PrzyłbiceDlaOtwocka, który powstał z troski o bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców Otwocka, można było zrealizować w inny sposób – złożyć zamówienie i opłacić fakturę ze środków publicznych opiewającą na około pół miliona złotych, ale to byłaby droga na skróty. - mówi Prezydent Otwocka Jarosław Margielski. - Trzy tygodnie temu podjąłem decyzję o stworzeniu formy wtryskowej do produkcji komponentów niezbędnych do stworzenia przyłbic ochronnych. Dzięki temu możemy aktualnie wytwarzać ok. 5000 przyłbic na dobę! Skontaktowałem się z członkami zarządu lokalnego przedsiębiorstwa produkcyjnego Novo-pak, którzy bez chwili zastanowienia podjęli decyzję o zwolnieniu jednej z linii produkcyjnych i rozpoczęciem prac nad stworzeniem niezbędnej formy. Dodatkowo zadeklarowali przekazanie pierwszych 20 000 komponentów na potrzeby lokalnej społeczności za darmo! Równolegle zleciłem wyszukanie na rynku i zakup pozostałych elementów niezbędnych do stworzenia przyłbic. W proces składania przyłbic dzięki przychylności dyrekcji, zostali zaangażowani pracownicy Szkoły Podstawowej nr 4 w Otwocku. Dodam, że entuzjazm i zaangażowanie z jakim podeszli do tej ciężkiej, ale kluczowej roli budzi moje najszczersze uznanie - podkreśla prezydenta.

W ten oto sposób Miasto Otwock stało się pierwszą gminą w Polsce, która produkuje przyłbice ochronne na tak szeroką skalę, a koszt wytworzenia jednej z nich – również dzięki hojności firmy Novo-pak – nie przekracza 1,9 zł. Dla porównania - identyczny model przyłbicy na rynku detalicznym kosztuje średnio 25 złotych. Pierwsze tysiące przyłbic już zostały przekazane mieszkańców, kupcom, personelowi otwockich szpitali, klubom osiedlowym, a to dopiero początek. 

- Chciałbym, aby po zaspokojeniu zapotrzebowania lokalnej społeczności Miasto Otwock mogło służyć pomocą innym gminom z całej Polski - jesteśmy gotowi do współpracy i dzielenia się naszymi doświadczeniami. - zapewnia prezydent.

Do dziś przekazanych zostało ponad 2000 przyłbic ochronnych, które trafiły m.in. do:
- IOP w Otwocku - fundacji rodzin preadopcyjnych,
- personelu szpitala przy ul. Batorego - Powiatowego Centrum Zdrowia,
- personelu Szpitala MSWiA przy ul. Prusa w Otwocku,
- kupców na bazarze Rampa,
- kupców na bazarze przy ul. Orlej,
- sprzedających i kupujących na Targowisku Miejskim,
- kupców pod cmentarzem miejskim,
- pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej,
- sklepikarzy w centrum miasta,
- klubów Perła, Grota i Batory,

Wszystko w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Otwocka i okolic!

Mieszkańcy miasta mogą zgłaszać się po odbiór bezpłatnych przyłbic ochronnych do osiedlowych klubów Otwockiej Spółdzielni Mieszkaniowej tj. Klubu „Perła”, Klubu „Batory”, Klubu „Grota” oraz do MOKTiS.