Problemy odorowe

W piątek (21.10) od godziny 16.00 i w sobotę (22.10) od godziny 11.00 na terenie sąsiednich gmin Wiązowna i Celestynów odbędą się demonstracje mieszkańców, którzy chcą wyrazić swój sprzeciw wobec uciążliwości odorowych na terenie powiatu otwockiego, związanych z funkcjonowaniem dwóch zakładów tj. Amest Otwock oraz LEKARO w Woli Duckiej.
Firma LEKARO
posiada dwie instalacje zlokalizowane na terenie gminy Wiązowna położone w bardzo bliskiej odległości od granicy Otwocka.
Pierwsza z nich znajduje się przy skrzyżowaniu Szosy Lubelskiej z otwocką ulicą Narutowicza. Druga mieści się na dawnych terenach GM Records przy Szosie Lubelskiej w odległości ok. 300 metrów od pierwszej (jadąc z Wiązowny w kierunku Woli Duckiej i Celestynowa).
Instalacja SATER
(obecnie Amest Otwock) znajduje się na terenie gminy Otwock, przy granicy z gminami: Wiązowna i Celestynów. Jest oddalona o ok. 600 metrów od najbliższej instalacji LEKARO.
Tak bliskie położenie trzech instalacji stwarza problem w dokładnym zlokalizowaniu źródła odoru.
Historia powstania instalacji
- W 1996 r. powstała Spółka Sater Otwock (lokalizacja nr 1). Od tamtej pory na składowisku nie zwiększano rocznych limitów składowania, są niezmienne od momentu powstania i wynoszą 40 tys. ton odpadów rocznie.
- W 2006 r. firma LEKARO, rozpoczęła działalność w lokalizacji Wola Ducka przy skrzyżowaniu ulic Narutowicza i Szosy Lubelskiej w odległości 1 km od składowiska Sater (lokalizacja nr 2). Znaczna odległość od granicy miasta sprawiła, że Miasto Otwock w postępowaniu nie mogło być uznane za stronę i nie mogło zaskarżyć decyzji. Instalacja LEKARO była rozbudowywana dzięki pozytywnym decyzjom wydawanym w imieniu starosty przez ówczesnego członka zarządu powiatu, a obecnego Wójta Gminy Wiązowna w latach 2011-2012. W 2012 r. LEKARO miało już możliwość przetwarzania ponad 1 mln ton odpadów rocznie.
- W 2012 Miasto Otwock, wraz z organizacjami ekologicznymi, zablokowało budowę instalacji LEKARO na działkach bezpośrednio przylegających do składowiska Sater (lokalizacja zaznaczona kolorem żółtym).
- W 2012 roku zarówno ówczesna Wójt Gminy Wiązowna oraz Prezydent Miasta Otwocka w swoich opiniach dla WPGO (Wojewódzki Plan Gospodarki Odpadami) wyrazili pozytywne opinie dotyczące wpisania instalacji na ich terenach jako instalacje RIPOK.
- W 2013 roku starosta Otwocki wydał decyzje na powstanie trzeciej instalacji (lokalizacja nr 3), zlokalizowanej pomiędzy dwoma już istniejącymi (działki GM Records). Lokalizacja, dla której kolejne decyzje były wydawane również w 2014 roku sprawiła, że obecnie w bliskiej odległości położone są aż trzy instalacje mogące powodować uciążliwości zapachowe.
.
Kadry z programu z telewizji TVP 3, przedstawiającego działalność firmy Lekaro w tej lokalizacji.
W ostatnich latach, zwiększył się problem uciążliwości odorowych dlatego obie instalacje zostały skontrolowane przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ). Informacja pokontrolna WIOŚ
W wyniku kontroli WiOŚ m.in. skierował wniosek o ukaranie firmy LEKARO do Sądu Rejonowego w Otwocku za gospodarowanie odpadami w sposób powodujący uciążliwości przez zapach.
Pozostałe postanowienia WIOŚ:
LEKARO (lokalizacja nr 3) |
LEKARO (lokalizacja nr 2) |
Amest Otwock (lokalizacja nr 1) |
W związku z przeprowadzonymi kontrolami i stwierdzonymi nieprawidłowościami zwróciliśmy się do:
- Starosty Otwockiego z prośbą o przekazanie informacji o decyzji na podstawie której funkcjonuje drugi lokalizacja firmy LEKARO.
- Wójta Gminy Wiązowna z prośbą o przekazanie informacji dotyczących nieprawidłowości stwierdzonych w firmie LEKARO.
- Spółki Amest Otwock oraz LEKARO o udostępnienie protokołów pokontrolnych.
Protokół pokontrolny spółki Amest Otwock
- Firma Lekaro odmówiła przekazania protokołu pokontrolnego
Po uzyskaniu odpowiedzi na zadane pytania, niezwłocznie podamy je do publicznej wiadomości.
O firmie zlokalizowanej w Otwocku wiemy wszystko: jaka prowadzą działalność i jakie posiadają zgody. Niestety nie mamy dostępu do pełnej informacji na temat funkcjonowania instalacji w gminie sąsiedniej.
Musimy mieć świadomość, że problem odorowy jest problemem ponadgminnym i nie ma innej możliwości rozwiązania go, niż współpraca gmin i powiatu.
Wielu mieszkańców Celestynowa i Wiązownej skarży się na uciążliwości odorowe spowodowane składowiskiem Amest Otwock, podobnie jak wielu mieszkańców Otwocka skarży się na uciążliwości spowodowane zakładem przetwarzania odpadów LEKARO.
W 2015 roku inicjowaliśmy, jako miasto, próby rozwiązania problemu regionalnie tj. przy współpracy trzech samorządów i dwóch firm. Niestety zarówno firma LEKARO jak i Wójt Gminy Wiązowna odmówili podjęcia rozmów.


Liczymy na to, że podobna transparentność pojawi się w działaniach Wójta Gminy Wiązowna jak i Starosty Powiatu Otwockiego dotyczących instalacji RIPOK działających na terenie powiatu.
W sprawach dotyczących problemów uciążliwości zapachowych prosimy o kontakt z Wydziałem Ochrony Środowiska, ul. Armii Krajowej 5, 05-400 Otwock, Bud. C, (22) 779 20 01 do 6, wew. 171, e-mail: srodowisko@otwock.pl.
Zachęcamy do kontaktu i rozmowy. Informacje podawane do publicznej wiadomości, szczególnie w ostatnim okresie, często nie są zgodne z prawdą i tym samym oddalają nas od rozwiązania problemu odorowego w powiecie otwockim.
Informuję, że istnieje możliwość wejścia na składowisko Amest Otwock, w ramach grup zorganizowanych i po wcześniejszym uzgodnieniu terminu z Urzędem Miasta Otwock.
Media społecznościowe