Marsz Nadziei

Autor: Gazeta Otwocka

25/04/2016

Już po raz trzeci Otwockie Towarzystwo Opieki Paliatywnej zorganizowało Marsz Nadziei. Inicjatywa ma na celu przypomnienie społeczeństwu o ludziach cierpiących i oczekujących pomocy w ostatnich chwilach swojego życia.

W sobotę 23 kwietnia, po raz trzeci na terenie naszego miasta odbył się Marsz Nadzieli. Akcja jest częścią Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej „Pola Nadziei” i prowadzona jest w Polsce od 1998 roku. W inicjatywie bierze udział kilkadziesiąt miast z całego kraju. Wydarzenie w Otwocku zostało zorganizowane przez Otwockie Towarzystwo Opieki Paliatywnej przy współpracy z Urzędem Miasta Otwocka i Starostwem Powiatowym. Celem marszu jest zamanifestowanie potrzeby zjednoczenia się wszystkich w walce z chorobami nowotworowymi, szerzenie idei hospicyjnej oraz uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby chorych. Marsz rozpoczął się przy Starostwie Powiatowym. Uczestnicy maszerując przez centrum miasta doszli do Urzędu Miasta Otwocka gdzie powitał ich Prezydent Miasta Otwocka Zbigniew Szczepaniak. Podczas krótkiego przemówienia prezydent przypomniał wszystkim zgromadzonym o idei Marszu Nadziei oraz istocie wspierania osób cierpiących na nowotwory. Po krótkiej przerwie Marsz ruszył dalej kierując się do Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Otwocku. gdzie organizatorzy podsumowali całą akcję. Następnie na sali widowiskowej odbyły się koncerty zespołów: Yankes i Rajan.

Otwockie Towarzystwo Opieki Paliatywnej rozpoczęło swoją działalność w 2001 roku. Członkami stowarzyszenia są przede wszystkim lekarze i pielęgniarki oraz ludzie którzy pragną bezinteresownie pomagać potrzebującym. Od samego początku swojego istnienia aktywnie wspiera Hospicjum Stacjonarne im. św. Patryka. Od 2005 roku Otwockie Towarzystwo Opieki Paliatywnej prowadzi i finansuje własne Hospicjum Domowe Empatia. Rocznie pod opiekę hospicjum trafia ponad 120 osób chorujących na nieuleczalne odmiany nowotworów. Oprócz pomocy osobom nieuleczalnie chorym hospicjum wspiera także ich rodziny, dzieci osierocone przez pacjentów oraz organizuje wolontariat. Fundusze, jakimi dysponuje hospicjum to w głównej mierze pieniądze pozyskane dzięki darowiznom i wpłatom 1% podatku. Środki uzyskane w ten sposób są przeznaczane przede wszystkim na zakup niezbędnego sprzętu medycznego, takiego tak: łóżka, koncentratory tlenu, materace przeciwodleżynowe, środki medyczne, pielęgnacyjne i higieniczne. Część środków jest także przeznaczana na opłaty i utrzymanie Hospicjum Domowego Empatia oraz dojazd do pacjentów.

Galeria