Pojemniki na elektrośmieci

Szybki, ekologiczny i bezpłatny sposób na pozbycie się sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Wprowadziliśmy specjalne pojemniki na elektrośmieci na terenie Otwocka.

Miasto Otwock zadbało, aby mieszkańcy mieli ułatwiony sposób pozbycia się elektrośmieci. Od 20 kwietnia zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny można oddać do specjalnych pojemników ustawionych w siedmiu punktach na terenie miasta.

Zużytej drukarki, suszarki do włosów, radia czy monitora nie trzeba już transportować do PSZOK-u przy ul. Samorządowej. Wszystkie małe elektrośmieci o przybliżonych wymiarach zewnętrznych, z których żaden nie przekracza 50 cm, można składować w czerwonych pojemnikach, które znajdziesz na terenie Otwocka. Zostały one ustawione nieodpłatnie przez firmę MB RECYCLING z którą miasto podpisało umowę współpracy. Co ważne, miasto nie ponosi żadnych kosztów obsługi tych odpadów, a jedynie udostępnia miejsce na pojemniki firmie obsługującej.

- Pojemniki są ogólnodostępne i znacznie zmniejszą problem pozbywania się elektrycznych i elektronicznych śmieci w Otwocku, bez szkody dla przyrody. To jest dobre dopełnienie całego systemu odbierania odpadów w mieście - mówi wiceprezydent Otwocka Paweł Walo.

Umowa z firmą jest podpisana na cztery lata.- To jest umowa trójstronna pomiędzy miastem, firmą MB RECYCLING i fundacją ekologiczną „Odzyskaj Środowisko”. W ramach tej współpracy fundacja będzie organizowała przez te cztery lata różne akcje edukacyjno-ekologiczne m.in. w szkołach dla dzieci - mówi Jakub Grzywacz zastępca naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Otwocka.

Na początku pojemniki będą opróżniane co dwa tygodnie. Każdy kontener posiada czujniki napełnienia oraz dodatkowe zabezpieczenia, które chronią środowisko przed niebezpiecznymi substancjami, pochodzącymi z elektroodpadów i baterii.

Jeśli będzie potrzeba, jest możliwość dostawienia kolejnych takich pojemników w Otwocku. Pamiętajmy, że wrzucając tam elektryczne śmieci chronimy środowisko naturalne przed niebezpiecznymi odpadami.

Pojemniki na elektrośmieci znajdziesz :

1. Przy altanie śmietnikowej osiedla przy ul. Hożej przy sklepie motoryzacyjnym.
2. Przy altanie śmietnikowej na terenie osiedla przy ul. Matejki – wjazd pomiędzy budynkami Matejki 6 i 8.
3. Na terenie Klubu Mlądz przy ul. Majowej 202.
4. Na terenie przedszkola nr 18 przy ul. Komunardów.
5. Szkoła Podstawowa nr 5 od ul. Wiązowskiej.
6. Na terenie SP nr 6 od strony ul. Tysiąclecia.
7. Szkoła Podstawowa nr 8 w Wólce Mlądzkiej.

Co możemy wyrzucać do pojemników?

- sprzęt małogabarytowy, którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 50 cm, np. odkurzacze, kuchenki mikrofalowe, żelazka, czajniki elektryczne, zegary, odbiorniki radiowe, kamery, sprzęt wideo, zabawki elektryczne, odtwarzacze dźwięku i obrazu, narzędzi elektryczne i elektroniczne itp.
- sprzęt małogabarytowy sprzęt informatyczny i telekomunikacyjny, którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 50 cm,
- telefony komórkowe, GPS, kalkulatory kieszonkowe, routery, komputery osobiste, drukarki, telefony,
- zużyte baterie i akumulatory.

W przypadku dużych elektrośmieci (lodówki , pralki , itp.) można dzwonić pod nr 572 102 102 i umówić odbiór. Podmiotem obsługującym pojemniki jest firma MP Recycling, Czarnowska 56, 26-065 Piekoszów.