Piknik Militarny w Otwocku - relacja

Autor: Administrator serwisu

24/09/2019

DSC_0764.jpg

W dniu 21 września 2019 r. w Otwocku na skwerze rtm. Witolda Pileckiego, przy terenie tzw. „zieleni miejskiej”  odbył się piknik militarny związany z 75. rocznicą Akcji „Burza” w Powiecie Otwockim oraz 20-leciem Sił Zbrojnych RP w NATO.

Wydarzenie było objęte patronatem honorowym Ministra Obrony Narodowej – Mariusza Błaszczaka, Wojewody Mazowieckiego – Zdzisława Sipiery i Prezydenta Miasta Otwocka – Jarosława Tomasza Margielskiego.  

Podczas pikniku uczestnicy mogli zobaczyć pokaz dynamiczny straży pożarnej oraz oddziału wojsk specjalnych, prezentację sprzętu wojskowego, pokaz tresury psów wojskowych i pokaz musztry paradnej. Na końcu można było wysłuchać koncertu orkiestry dętej. W wydarzeniu uczestniczył m.in. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, Starosta Otwocki Cezary Łukaszewski, Prezydent Miasta Otwocka Jarosław Tomasz Margielski oraz senator IX kadencji Konstanty Radziwiłł, którzy w trakcie uroczystości złożyli kwiaty przy pomniku upamiętniającym rtm. Witolda Pileckiego.

 

Nie zabrakło również elementów edukacyjnych, takich jak cieszący się dużym zainteresowaniem wykład na temat Akcji „Burza” w powiecie otwockim wygłoszony przez Pawła Ajdackiego. Ta operacja wojskowa, przypadająca na lata 1944-1945, zorganizowana i podjęta przez oddziały Armii Krajowej zmobilizowano łącznie ok. 100 tys. żołnierzy i oficerów AK. W trakcie pikniku nominację oficerską z rąk Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczak otrzymał kpt. Tadeusz Sułkowski, ps. „Tadek”. Jako żołnierz Armii Krajowej w czasie powstania warszawskiego brał udział m.in. w ataku na warszawskie lotnisko Okęcie, następnie przyłączył się do oddziałów partyzanckich, walczących w okolicach Warszawy. Po wojnie był przez wiele lat represjonowany i więziony przez władze komunistyczne.

 

Organizatorem pikniku był Powiat Otwocki przy udziale partnerów: Agencji Mienia Wojskowego oraz Miasta Otwocka.

Galeria