Otwockie obchody 72. rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego.

Autor: Gazeta Otwocka

02/08/2016

Dokładnie 72 lata temu, 1 sierpnia o godzinie 17 w Warszawie wybuchło powstanie. Co roku w całej Polsce odbywają się uroczystości upamiętniające tę bohaterską walkę.

Co roku cała Polska 1 sierpnia czci pamięć o Powstańcach. W Otwocku obchody 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbyły się na Skwerze Szarych Szeregów. Przy pomniku powstańczej opaski zgromadzili się przedstawiciele otwockiego samorządu, kombatanci, poczty sztandarowe szkół, lokalnych instytucji i organizacji, harcerze oraz mieszkańcy. Punktualnie o godzinie "W" zabrzmiał dźwięk syren oznajmiający jubileusz.

Otwockie władze reprezentowała Wiceprezydent Agnieszka Wilczek oraz przedstawiciele rady miasta: Małgorzata Rock Wojciech Dziewanowski, , Dariusz Piętka, Marek Leśkiewicz oraz Andrzej Sałaga. Wiceprezydent Agnieszka Wilczek w swoim wystąpieniu podkreślała szczególną wagę tego wydarzenia w historii naszego narodu oraz zaznaczała jak wysoką cenę zapłacili powstańcy za walkę o wolną Polskę. O wydarzeniach sprzed 72 lat mówili także: Prezes Otwockiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Bogdan Głowacki oraz członek zarządu powiatu Roman Zdunik.

Po złożeniu wieńców i zapaleniu zniczy pod pomnikiem, zgromadzeni udali się na teren Urzędu Miasta Otwocka gdzie przed magistratem odbył się program artystyczny przygotowany i poprowadzony przez Ryszarda Nowaczewskiego. Wystąpili artyści Filharmonii Narodowej w Warszawie, Uniwersytetu Muzycznego w Łodzi, scen warszawskich i otwockich. O godzinie 18 w kościele pw. św. Wincentego a’Paulo odbyła się msza za Ojczyznę i Powstańców Warszawskich.

Galeria