Otwocki Rower Miejski – sukces programu pilotażowego

Autor: Wydział Kultury i Promocji

05/11/2018

W niedzielę, 4 listopada, zakończył się pilotażowy program Otwockiego Roweru Miejskiego. Od 13 sierpnia na pięciu stacjach mieszkańcy wypożyczyli rowery ponad 6,4 tysiące razy.

W systemie zarejestrowało się ponad 860 osób. Otwocki Rower Miejski składał się z 5 samoobsługowych stacji wypożyczeń (w tym jednej – Top Market Żeromskiego – uruchomionej we współpracy z prywatnym partnerem) i 36 rowerów. Pierwsze 20 minut każdego wypożyczenia było bezpłatne.

„Jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani wynikami programu pilotażowego” – mówi Marek Pogorzelski z Nextbike Polska. „Przez niespełna trzy miesiące mieszkańcy Otwocka pokazali, że rower miejski sprawdza się jako narzędzie codziennych dojazdów również w ich mieście. Niebagatelną rolę odegrała bliskość warszawskiego systemu Veturilo, z którym Otwocki Rower Miejski był kompatybilny. Dzięki temu wielu mieszkańców znało system Nextbike i mogło z niego skorzystać w swoim mieście.”

Otwocki Rower Miejski to jeden z sześciu podwarszawskich systemów Nextbike całkowicie kompatybilnych z Veturilo. Oznacza to, że rowery wypożyczone w Otwocku, Markach, Pruszkowie, Piasecznie, Michałowicach, czy Konstancinie-Jeziornie można oddawać w Warszawie i odwrotnie. Można z nich też korzystać za pomocą tego samego konta w systemie. Użytkownicy Veturilo wypożyczyli podczas programu pilotażowego rowery w Otwocku ponad 2000 razy.

Mieszkańcy najchętniej wypożyczali rowery na stacji: Park Miejski. Najpopularniejszą trasą była przejażdżka między Parkiem Miejskim a Skwerem 7. Pułku Ułanów. Średni czas wypożyczenia jednego roweru w Otwocku wynosił 24 minuty i 31 sekund.