Otwock dołączył do akcji "maseczki dla Polski"

Autor: Administrator serwisu

02/04/2020

Tyle jesteśmy warci ile dajemy innym.

 

Prezydent Miasta Otwocka wystąpił o wsparcie w ramach ogólnopolskiej akcji „Maseczki dla Polski”, obejmując ją tym samym swym patronatem. Przekazane maseczki zostaną przeznaczone na potrzeby mieszkańców Otwocka.

 

Akcja rozpoczęła się w dniu 22 marca 2020 r., kiedy to pięciu przyjaciół zastanowiło się jak może aktywnie włączyć się w walkę z koronawirusem. Okazało się, że przy odpowiednim zaangażowaniu 4 dni później zostało wyprodukowanych 300 tys. maseczek niemedycznych.


Inicjatorzy akcji porozumieli się z samorządami terytorialnymi w celu polepszenia dystrybucji. Jako pierwsze do akcji zgłosiły się takie miasta jak: Olsztyn, Mława, Jedlińsk i Międzyrzec Podlaski. Cztery polskie firmy zdecydowały, że dołączą do akcji "Maseczki dla Polski " i uszyją miliony masek wielokrotnego użytku. Współtwórca akcji - dr Łukasz Grabarczyk, neurochirurg z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie i konsultant medyczny akcji: – „Chcielibyśmy dać każdej osobie taką maseczkę, po to, żeby pamiętała, że jest epidemia, że trzeba siedzieć w domu, że trzeba się osłaniać, ale też po to, żeby nie wykupować towaru niezbędnego personelowi medycznemu.”

 

Maseczki na twarz dystrybuowane w ramach akcji „Maseczki dla Polski” są wielorazowego użytku i nie są wyrobem medycznym. Wspomagają ograniczenie kontaktu rąk z twarzą
i rozprzestrzenianie się areozolu wydychanego przez użytkownika maseczki (katar, kaszel). Maseczka może ograniczyć niebezpieczeństwo zarażenia, nie zapewnia jednak pełnej ochrony przed drobnoustrojami i wirusami.

 

Finalnie ma zostać uszytych ok 20 mln szt. maseczek.  

 

Więcej informacji nt. akcji: https://maseczkidlapolski.pl/