Wyszukaj
Facebook YouTube
A A+ A++ Wersja kontrastowa
BIP BIP UE PL NFOSiGW
Miasto Otwock
STRONA GŁÓWNA AKTUALNOŚCI Wydarzenia Uroczystości patriotyczne z okazji 85. rocznicy napaści ZSSR na Polskę

Uroczystości patriotyczne z okazji 85. rocznicy napaści ZSSR na Polskę

Budynki - ozdobnik
2024-09-18

17 września na terenie kościoła pw. Zesłania Ducha Świętego w Otwocku odbyły się uroczyste obchody upamiętniające brutalną agresję Związku Radzieckiego na Polskę, która miała miejsce 85 lat temu. Rzeczypospolita broniąca się przed napierającą armią niemiecką z zachodu musiała zmierzyć się z także z podstępnym atakiem ze wschodu.


Msza święta rozpoczęła się o godzinie 11. uroczystym wprowadzeniem pocztów sztandarowych. Powitano zgromadzonych na uroczystości przedstawicieli władz miasta i powiatu, związków kombatanckich, duchowieństwa, delegacje otwockich instytucji, organizacji, ugrupowań, stowarzyszeń i licznie przybyłych parafian, a szczególnie ciepło młodzież otwockich szkół. 


Treścią uroczystej homilii była przestroga przed niebezpieczeństwem jakie niosą ze sobą systemy totalitarne charakteryzujące się pogardą dla życia i godności ludzkiej. Msza, uświetniona występami chóru „Lira” pod dyrekcją Czesława Woszczyka, zakończyła się wspólną modlitwą za dusze poległych w walce i bestialsko pomordowanych przez sowieckich oprawców.


Kolejnym punktem obchodów były uroczystości patriotyczne przy pomniku pamięci Zbrodni Katyńskiej „Katyń 1940”. Tę część uroczystości zainicjowało wspólne odśpiewanie hymnu państwowego pod obeliskiem otoczonym przez uczniów klas mundurowych i poczty sztandarowe.  


Jako pierwszy głos zabrał prezydent Jarosław Margielski, który w swoim wystąpieniu przywołał tragiczne dla Polski wydarzenia sprzed 85 lat – kiedy to z pogwałceniem wszelkich traktatów i międzynarodowych konwencji na tereny wschodniej Polski wdarła się licząca sześćset tysięcy żołnierzy Armia Radziecka wspierana przez dywizje pancerne i lotnictwo. Prezydent zwrócił uwagę na szczególną rolę pamięci o ludobójstwie jakie dokonało się na polskim narodzie ze strony Niemiec i Związku Radzieckiego, bo „naród, który zapomina o swojej historii może zostać na tę  historię ponownie skazany”. 


Następnie głos zabrał starosta Powiatu Otwockiego Tomasz Laskus, który zwrócił uwagę na doniosłą rolę młodego pokolenia, które stanie się strażnikami pamięci o tragicznej historii polskiego narodu rozdartego przez dwa bezduszne systemy totalitarne – niemiecki nazizm i sowiecki komunizm.


Po okolicznościowych wystąpieniach, głos zabrali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ireny Sendlerowej, którzy zaprezentowali wzruszający spektakl poetycko-wokalny. Program artystyczny przygotowany pod kierunkiem grona pedagogicznego poruszał zagadnienia czterech wartości określających „narodowe jestestwo” narodu polskiego -  prawdę, pamięć, prawo i przebaczenie.


Kolejnym punktem uroczystości był Apel Pamięci odczytany przez uczniów klasy mundurowej z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Otwocku, a następnie delegacje przybyłych gości  złożyły biało-czerwone wieńce u stóp pomnika katyńskiego. W imieniu władz Miasta Otwocka wiece złożyli prezydent Jarosław Margielski, wiceprzewodniczący rady miasta Jakub Kosiński oraz radni: Magdalena Nowak, Joanna Chmielewska i Jarosław Łakomski. 


Na zakończenie uroczystości dyrektor SP nr 2 Magdalena Słupska serdecznie podziękowała wszystkim uczestnikom i organizatorom tej doniosłej uroczystości, a następnie przekazała patronat nad pomnikiem „Katyń 1940” na ręce dyrekcji Liceum Ogólnokształcącego nr 3 im. Juliusza Słowackiego w Otwocku. 


Zwieńczeniem obchodów było złożenie wieńców przez prezydenta Jarosława Margielskiego i wiceprzewodniczącego rady miasta Jakuba Kosińskiego w miejscach pamięci. Delegaci uhonorowali pomnik ofiar stalinizmu znajdujący się na terenie cmentarza parafialnego, rondo „Sybiraków” oraz tablicę pamiątkową poświęconą pamięci Polaków zmarłych i zamordowanych na Syberii w latach 1939-57, która mieści się w murach kościoła p.w. Matki Bożej Częstochowskiej.


Galeria zdjęć