26 września w Otwocku odbyły się uroczystości upamiętniające Macieja Ptaszyckiego „Vogla” w 80. rocznicę jego tragicznej śmierci. Została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona żołnierzowi AK i tabliczka z nazwą ulicy, która od teraz nosi jego imię.
Podczas Powstania Warszawskiego Maciej Ptaszycki ps. Vogiel został ciężko ranny i przetransportowany do otwockiego szpitala, gdzie zmarł 26 września 1944 roku. „Vogiel” został pochowany na naszym cmentarzu parafialnym. Przez wiele lat ten zapomniany i nieznany oficer AK spoczywał pod zmienionym nazwiskiem – jako Michał Paszyński – w kwaterze Ludowego Wojska Polskiego. Dopiero dzięki inicjatywie mieszkańców, w tym kibiców z Otwocka, stowarzyszenia Legia – Pamiętamy i Marka Kuleszy, we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego, miasto podjęło działania, aby przywrócić pamięć temu zapomnianemu bohaterowi II wojny światowej. W rocznicę jego śmierci odbyły się uroczystości, które były zwieńczeniem tych działań.
Tego dnia weszła w życie uchwała dotycząca zmiany nazwy odcinka ul. Kraszewskiego, od ronda Żołnierzy AK IV Rejonu Otwock – „Fromczyn” do granicy Otwocka i Józefowa, która zyskała imię Macieja Ptaszyckiego „Vogla”. Wniosek dotyczący upamiętnienia bohatera Powstania Warszawskiego złożył w grudniu ubiegłego roku Marek Kulesza. Rada Miasta Otwocka podjęła uchwałę w tej sprawie na sesji 25 kwietnia.
Uroczystości mające na celu przywrócenie pamięci o kolejnym zapomnianym bohaterze II wojny światowej rozpoczęły się od mszy polowej na cmentarzu parafialnym. Wzięli w niej udział: przedstawiciele władz miasta i powiatu, delegacje formacji wojskowych, służb mundurowych, związków kombatanckich, przedstawiciele Muzeum Powstania Warszawskiego, otwockich szkół i przedszkoli, instytucji, organizacji, związków, stowarzyszeń, klubów, poczty sztandarowe i mieszkańcy Otwocka. Wśród zaproszonych gości były też wiceprzewodnicząca Rady Miasta Piła Zdzisława Karpińska, która reprezentowała rodzinne miasto Macieja Ptaszyckiego, oraz Hanna Rybicka – córka legendarnego dowódcy Kedywu Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej – Józefa Rybickiego ps. Andrzej.
Po mszy w asyście Wojska Polskiego i pocztów sztandarowych zebrani zgromadzili się przy grobie Macieja Ptaszyckiego, aby odśpiewać hymn państwowy i złożyć biało-czerwone wieńce i kwiaty. Kolejnym punktem uroczystości było odsłonięcie tablicy pamiątkowej przy rondzie Żołnierzy AK IV Rejonu Otwock – „Fromczyn”, gdzie miało miejsce uroczyste odsłonięcie tablicy z nazwą ulicy, która od tej pory nosi imię Macieja Ptaszyckiego „Vogla”.
Prezydent Jarosław Margielski podziękował wszystkim instytucjom, środowiskom patriotycznym i osobom prywatnym, dzięki którym inicjatywa przywracania pamięci o zapomnianych bohaterach była możliwa do realizacji.
Następnie głos zabrał pomysłodawca upamiętnienia w ten zaszczytny sposób postaci plut. podch. Macieja Ptaszyckiego – Marek Kulesza, który we wzruszających słowach wyraził wdzięczność Radzie Miasta Otwocka za podjęcie stosownej uchwały, pracownikom Muzeum Powstania Warszawskiego – za udostępnienie archiwalnych materiałów, Komitetowi Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionów Zośka i Parasol – za zainstalowanie tablicy z prawdziwym nazwiskiem na grobie zmarłego, a przede wszystkim działaczom stowarzyszenia kibiców Legia – Pamiętamy za notę biograficzną zapomnianego bohatera umieszczoną przed laty na terenie cmentarza – to właśnie dzięki ich inicjatywie zrodził się pomysł uczczenia pamięci Macieja Ptaszyckiego.
Po uroczystym odsłonięciu tablicy pamiątkowej i tabliczki z nazwą ulicy im. Macieja Ptaszyckiego „Vogla”, poświęcił je ks. Cezary Krawczyński, proboszcz parafii pw. bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego.
Po 80 latach przywracamy pamięć o tym żołnierzu. Chcemy, aby
w świadomości otwocczan, przede wszystkim tych młodych, Maciej Ptaszycki stał
się wzorem walki, odpowiedzialności za siebie i innych, aby spoczywał w pokoju,
otoczony czcią należną bohaterom. O tym niezwykłym żołnierzu będzie nam
przypominać już nie tylko tabliczka na mogile z jego prawdziwymi danymi, ale
też nowa nazwa ulicy i tablica pamiątkowa.