Wyszukaj
Facebook YouTube
A A+ A++ Wersja kontrastowa
BIP TV BIP UE PL NFOSiGW
Miasto Otwock
STRONA GŁÓWNA AKTUALNOŚCI Wydarzenia 80. rocznica zagłady getta w Otwocku

80. rocznica zagłady getta w Otwocku

Budynki - ozdobnik
2022-08-23

19 sierpnia br. odbył się marsz pamięci i modlitwy, przypominający o jednym z najtragiczniejszych wydarzeń z okresu okupacji niemieckiej – zagłady getta w Otwocku.  

Tego dnia, 80 lat temu niemieccy okupanci wywieźli z Otwocka do obozu w Treblice blisko połowę żydowskich mieszkańców naszego miasta. Tych, którym udało się ukryć przed transportem śmierci, Niemcy rozstrzeliwali w lesie przy ul. Reymonta.

Obchody 80. rocznicy zagłady getta w Otwocku rozpoczęły się przy rondzie Bronisława Marchlewicza, który uratował wielu Żydów i Polaków, a jego syn – Zbigniew Marchlewicz uczestniczył w marszu. Uroczystości prowadził Zbigniew Nosowski, przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich. Wśród zaproszonych gości obecny był ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne, ambasador Niemiec w Polsce Thomas Bagger, biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński, rabin Icchak Rapoport z warszawskiej gminy żydowskiej, ks. dziekan Bogdan Sankowski, potomkowie ocalałych Żydów i ich rodziny oraz mieszkańcy Otwocka.

Władze Miasta Otwocka reprezentował prezydent Jarosław Margielski, wiceprzewodniczący rady miasta Arkadiusz Krzyżanowski i przewodniczący komisji inwentaryzacyjnej radny Andrzej Kobus.

Marsz wyruszył ul. Reymonta z miejsca, gdzie 80 lat temu stała tu tzw. brama do środkowego getta (obecny róg ul. Reymonta i ul. Samorządowej) do kamienia pamięci i pochówki otwockich Żydów, gdzie odbyła się wspólna modlitwa, złożono wieńce i kwiaty oraz znicze. 

W ramach hołdu dla pomordowanych Sława Przybylska odśpiewała hebrajską pieśń religijną. Zaproszeni gości wygłosili też okolicznościowe przemówienia m.in. ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne, ambasador Niemiec w Polsce Thomas Bagger, prezydent Otwocka Jarosław Margielski oraz przewodnicząca rady powiatu otwockiego Grażyna Kilbach. 

Organizatorem obchodów był Społeczny Komitet Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich ze Zbigniewem Nosowskim na czele i Towarzystwo Przyjaciół Otwocka.

Na zakończenie uroczystości władze Miasta Otwocka złożyły wieniec i zapalone znicze pod pamiątkową tablicą na Skwerze Pamięci Żydów Otwockich.

Link do filmu autorstwa Pana Wojciecha Domalewskiego z przemówień podczas obchodów 80. rocznicy zagłady getta w Otwocku : https://www.facebook.com/watch/?v=558272519322107

Galeria zdjęć