Wyszukaj
Facebook YouTube
A A+ A++ Wersja kontrastowa
BIP TV BIP UE PL NFOSiGW
Miasto Otwock
STRONA GŁÓWNA AKTUALNOŚCI Video Podpisanie umowy na rozbiórkę "wielkiej dziury" w Otwocku!

Podpisanie umowy na rozbiórkę "wielkiej dziury" w Otwocku!

Budynki - ozdobnik
2020-12-18

Rozbiórka „Wielkiej Dziury”

W dniu 18 grudnia 2020 r. została podpisana umowa na rozbiórkę naniesień niedokończonej galerii handlowej w centrum Otwocka, tzw. „Wielkiej Dziury”.- Można powiedzieć, że na ten moment czekali wszyscy mieszkańcy - że ta galeria niedokończona kiedyś powstanie. Niestety zamiast tego przez blisko 15 lat towarzyszył nam obraz, który jest za naszymi plecami. Obraz, który stał się niechlubną wizytówką naszego miasta, z której niestety słyniemy poza granicami naszego powiatu. Dzisiaj nadeszła ta chwila, kiedy po latach starań i działań, doprowadzamy do podpisania umowy z wykonawcą na rozbiórkę niedokończonych naniesień – komentował podczas uroczystego podpisania umowy Prezydent Otwocka Jarosław Margielski.

Podczas podpisania umowy obecni byli m.in. Prezydent Jarosław Margielski, Wiceprezydent Paweł Walo, Poseł Na Sejm RP Anita Czerwińska, Przewodnicząca Rady Miasta Otwocka Monika Kwiek, Starosta Otwocki Krzysztof Szczegielniak, Radni Miasta Otwocka, pracownicy Urzędu Miasta Otwocka, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Wiktor Kuśmirek oraz przedstawiciele firmy Jardźwig s.c. - Panowie Kamil i Daniel Jaroń.

Wielokrotnie podkreślano, że „początek końca Wielkiej Dziury”, to efekt współpracy i zaangażowania wielu osób i środowisk – Chciałbym podziękować Radzie Miasta Otwocka, Państwu Radnym obecnej i poprzedniej kadencji. Dzisiaj te wspólne działania owocują podpisaniem umowy. I także na koniec chciałbym podziękować Starostwu Powiatowemu i Powiatowemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego za dotychczasową współpracę oraz pracownikom urzędu zaangażowanym w rozwiązanie tego problemu – mówił Prezydent Otwocka.

- Okazuje się, że rzeczy niemożliwe, stają się możliwe. Liczy się tylko determinacja i upór naszego działania, które prowadzą ostatecznie do sukcesu. Dziękuję bardzo radnym, którzy z nami współpracują, szczególnie radnym klubu Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej; z którymi podejmujemy wspólne działania na rzez naszego miasta – podkreślała wagę zgodnej współpracy różnych środowisk w Radzie Miasta Otwocka jej Przewodnicząca Monika Kwiek.

W podobnym tonie wypowiadał się Wiceprezydent Paweł Walo - Dla mnie jest to chwila bardzo ważna i symboliczna, ponieważ 4 lata temu wraz z koleżankami i kolegami ze stowarzyszenia Prawe Miasto zorganizowaliśmy właśnie w tym miejscu protest, na który zaprosiliśmy ówczesnego Przewodniczącego Rady Miasta Otwocka, a obecnego Prezydenta Jarosława Margielskiego. To właśnie miejsce nas połączyło. Bardzo dziękuję Panu Prezydentowi za tę decyzję, za to że wtedy Pan przyszedł – tak naprawdę na protest konkurencji politycznej, ale tym właśnie gestem pokazał Pan, że ponad podziałami, właśnie dla tak ważnych spraw warto działać wspólnie i nie patrzeć na drobne, partykularne interesy własnych środowisk.

Podczas uroczystości podpisania umowy Prezydent przypomniał pokrótce o działaniach, dzięki którym rozbiórka naniesień niedokończonej galerii jest w ogóle możliwa - Zanim do tego doszło przypomnę, że w 2018 roku zgłoszony został wniosek do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Zanim do tego doszło, musieliśmy ustalić, że teren który się za mną znajduje jest samowolą budowlaną – o kilkanaście metrów przekracza nieprzekraczalną linię zabudowy. To swego rodzaju kuriozum, że w centrum miasta powiatowego przez kilkanaście lat urzędnicy, organy nie dopatrywali się tego, że jest to samowola budowlana. Na szczęście w ostatniej chwili udało nam się ten bieg zdarzeń zmienić, a wniosek, który został skierowany do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, spotkał się z jedyną decyzją, jaka mogła zostać wydana w tej sytuacji, tj. decyzją nakazu rozbiórki, która uzyskała moc ostateczną. Dziś jako miasto jesteśmy zobligowani usunąć te naniesienia. – podkreślił Prezydent. – Dzisiejsze wydarzenie jest tylko kolejnym etapem, bo przypomnę, że dzięki staraniom Radnych poprzedniej kadencji, Poseł Anicie Czerwińskiej i ówczesnemu Wojewodzie Zdzisławowi Sipierze, udało się odsłonić połowę terenu niedokończonej inwestycji.Co ważne, Prezydent podkreślił, że działania na rzecz całkowitego rozwiązania problemu wciąż trwają -  Na całościowy sukces musimy jeszcze chwilę poczekać – decyzja nakazu rozbiórki dotyczy wszystkich naniesień, również tych znajdujących się na ostatniej działce pozostającej we własności Banku Spółdzielczego w Warszawie. Jestem jednak przekonany, że obrany przez nas kierunek działania przyniesie w najbliższym czasie pozytywne rozwiązanie, a Bank również wywiąże się ze zobowiązania wynikającego z ostatecznego nakazu rozbiórki.

 

Starosta Otwocki Krzysztof Szczegielniak podkreślił, że to „trochę paradoksalne, że cieszymy się z tego, że coś będzie burzone i niszczone, ale z drugiej strony jak coś się zburzy to w tym miejscu przeważnie powstaje coś nowego. Bardzo się cieszę, że doczekaliśmy chwili, w której następuje początek końca tego miejsca.”