Zachęcamy mieszkańców Otwocka do wzięcia udziału w niezwykłej inicjatywie – oznaczania na udostępnionej w internecie mapie naszego miasta miejsc, w których widzieliście jeże. Te informacje pomogą w realizacji zadania z budżetu obywatelskiego pod nazwą „Ochrona Mini Siedlisk Jeży w Otwocku”.
Jeże są ważnymi mieszkańcami naszego ekosystemu, a dzięki zgłoszeniom mieszkańców odnośnie miejsc ich bytowania na terenie miasta, będzie można lepiej zrozumieć, gdzie najczęściej się pojawiają i jakie środki ochrony są im potrzebne.
ZGŁOŚ JEŻA
- Im więcej takich danych będziemy mieli, tym w lepszych miejscach będziemy mogli utworzyć mini siedliska jeży. Zaangażowanie mieszkańców jest kluczowe dla sukcesu tego projektu - mówi Karolina Wojnicz, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta Otwocka.
Każdy zgłoszony jeż to okazja do edukowania innych o znaczeniu tych małych stworzeń w przyrodzie. To też wspaniały sposób, aby wspólnie działać na rzecz naszej lokalnej przyrody.
JAK TO ZROBIĆ
Jeżeli na terenie Otwocka zobaczysz jeża, zapamiętaj lub zanotuj miejsce, w którym go widziałeś. Wejdź na naszą mapę: Jeże w Otwocku - https://www.google.com/maps/d/edit... gdzie znajdziesz interaktywną mapę Otwocka. Następnie zaznacz miejsce i Dodaj znacznik w miejscu, w którym spotkałeś jeża. Możesz dodać także zdjęcie i krótki opis, a na koniec Zapisz.
Dziękujemy za każde zgłoszenie i zachęcamy do wzięcia udziału w tej akcji!
Jeże do małe ssaki. W Polsce występują dwa gatunki:
• jeż europejski - jest to najczęściej spotykany gatunek. Charakteryzuje się ciemnobrązowym futrem i kolcami
• jeż wschodni - nieco rzadziej spotykany, występuje głównie na wschodnich terenach Polski. Ma jaśniejsze kolce niż jeż europejski.
Na malutkim ciele jeża można doliczyć się od 6000 do 8000 szpilek długości ok. 2 cm. Jego kolce to zmodyfikowane włosy. Specjalny układ mięśniowy do którego przyczepione są igły, pozwala jeżowi w obliczu zagrożenia nastroszyć je i jednocześnie zwinąć się w kłębek.
Jeż jest samotnikiem łączącym się w pary tylko na okres godów. Jest świetnym pływakiem i wspinaczem, ale jego główną domeną są nocne wędrówki. Potrafi przebyć nawet 2 km w ciągu jednej nocy.
Jeż słynie także z umiejętności polowania na jadowite węże, np. żmije.
Jeże są cennymi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami ogrodowymi i ważnym elementem ekosystemu. Ochrona ich siedlisk i zapewnienie bezpiecznego zimowania to kluczowe działania na rzecz ich przetrwania.