Wyszukaj
Facebook YouTube
A A+ A++ Wersja kontrastowa
BIP TV BIP UE PL NFOSiGW
Miasto Otwock
STRONA GŁÓWNA AKTUALNOŚCI Środowisko Rozpoczynamy sezon na tężnię

Rozpoczynamy sezon na tężnię

Budynki - ozdobnik
2024-03-28

Od 29 marca można już korzystać z inhalacji solankowych w parku miejskim. Otwocka tężnia działa codziennie, z wyjątkiem dni deszczowych, w godzinach od 10:00 do 20:00.


Mieszkańcy Otwocka mogą znów korzystać z leczniczego działania solankowego aerozolu nie wyjeżdżając z miasta. Po zimowej przerwie tężnia w parku miejskim została przygotowana do nadchodzącego sezonu i zaprasza do relaksu w otoczeniu zieleni. Prace konserwatorskie przeprowadzili na zlecenie miasta pracownicy OPWiK.  


Korzystanie z tężni solankowej, o ile nie ma się przeciwskazań medycznych, ma dobroczynny wpływ na zdrowie. Pod wpływem słońca i wiatru rozpylona solanka tworzy mgiełkę bogatą m.in. w jod, brom, magnez, sód, potas czy żelazo, dlatego przebywanie w pobliżu inhalatora jest porównywane z dobroczynnym działaniem nadmorskich spacerów.


Inhalacje solankowe pomagają w leczeniu chorób układu oddechowego, wzmacniają też system odpornościowy, wspomagają leczenie nadciśnienia tętniczego i alergii oraz pomagają wypocząć i zregenerować siły.


Warto też pamiętać, że korzystna dla zdrowia sesja powinna trwać minimum 30 minut i należy ją regularnie powtarzać. Z dobrodziejstw otwockiej tężni w parku miejskim będzie można korzystać do jesieni br. 


Jak działa tężnia?                 

                                                                                                                                                                                        

Na drewnianej konstrukcji ułożone są gałązki tarniny po których spływa pompowana do góry

solanka. Z wilgotnych gałęzi solanka naturalnie odparowuje, wytwarzając intensywny aerozol bogaty w cenne mikroelementy. Sukces inhalacji zależy w dużej mierze od pogody. Najwyższe parowanie solanki występuje w dni słoneczne i lekko wietrzne, najmniejsze w czasie deszczu. Nocą zanika prawie zupełnie. Tężnia działa prawidłowo nawet gdy solanka nie tryska po zewnętrznych częściach gałązek. Zdrowotny proces parowania występuje również gdy są one wilgotne. 


Z tężni solankowych nie powinny korzystać osoby: 

po świeżo przebytym zawale

z chorobami nowotworowymi

z ostrymi chorobami przebiegającymi z podwyższoną temperaturą ciała

z niewydolność naczyń wieńcowych serca, zwłaszcza u pacjentów z niskim ciśnieniem krwi

z nadwrażliwością jod, brom lub inne jony zawarte w solance

z nadczynnością tarczycy