W 2022 roku podatek od nieruchomości dla mieszkańców Otwocka nie wzrośnie. Osoby zamieszkałe w sąsiedztwie instalacji do przetwarzania i składowania odpadów mogą liczyć, podobnie jak w poprzednich latach, na większe ulgi.
Od nowego roku stawki podatków od nieruchomości dla mieszkańców Otwocka pozostają w niezmienionej wysokości. Taką decyzję mimo pewnych trudności finansowych podjął prezydent i rada miasta.
- Naszą rolą jest to, aby te trudności finansowe w budżecie miasta rozwiązywać w inny sposób niż sięgając do kieszeni mieszkańców podwyższając im podatki. Zdajemy sobie sprawę, że mamy do czynienia z różnymi wahaniami koniunktury, z kwestiami dotyczącymi inflacji, ale mimo wszystko musimy znajdować inne rozwiązania. Dlatego też projekt uchwały nie przewiduje podwyższenia podatków, z wyjątkiem stawek dla firm zajmujących się gospodarowaniem odpadami na terenie Otwocka - wyjaśnia prezydent Jarosław Margielski.
Władze Miasta Otwocka stoją na stanowisku, że należy starać się zapewnić sprzyjające warunki mieszkańcom i osobom, które chcą zamieszkać w Otwocku, czy prowadzić tu działalność gospodarczą i usługową , ale z pominięciem kwestii związanej z gospodarowaniem odpadami.
- Tutaj naszą rolą nie jest stwarzanie warunków korzystnych dla rozwoju tego rodzaju instalacji i działań na terenie naszego miasta. Dlatego też dla gruntów i budynków związanych z działalnością odpadową jest ustalona maksymalna stawka podatku zgodnie z obowiązującą ustawą. Taki kierunek działań uważam za właściwy dla Miasta Otwocka, które przez ostatnie dekady zostało mocno uciemiężone przez tego rodzaju działalność - mówi prezydent Margielski.
Już w poprzedniej kadencji z inicjatywy rady miasta, której przewodniczył Jarosław Margielski i radnej Moniki Kwiek, zostały wyznaczone na terenie Otwocka strefy, gdzie mieszkańcy płacą niższe podatki od nieruchomości. Są to obszary, gdzie z powodu sąsiedztwa instalacji do składowania i przetwarzania odpadów występują uciążliwości odorowe.
- W wyniku podjętych działań udało nam się znacząco zredukować odczuwalność instalacji, gdzie miasto posiada udziały w spółce Amest Otwock. Mimo to utrzymaliśmy w tej I strefie stawkę podatku znacząco niższą - mówi prezydent.
W przypadku podatku od środków transportu Rada Miasta Otwocka przyjęła zaproponowane przez prezydenta minimalne stawki na 2022 rok, które dopuszcza ustawa. - Chcemy w ten sposób zachęcić firmy leasingowe i właścicieli pojazdów ciężarowych do rejestrowania samochodów na terenie Otwocka. Dla nich wiąże się to z korzyściami finansowymi, a dla miasta z zwiększeniem wpływów do budżetu - wyjaśnia prezydent Margielski.