Od 4 stycznia 2022 r. do 21 marca 2023 r. mieszkańcy Otwocka mogli składać wnioski o pomoc finansową w ramach tarcz ochronnych i dodatków: osłonowego, węglowego, elektrycznego oraz dodatku dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystania niektórych źródeł ciepła.
W tym okresie Ośrodek Pomocy Społecznej w Otwock rozpatrzył pozytywnie łącznie 7320 wniosków mieszkańców na łączną kwotę 12 mln 660 tys. zł.
Należy też wspomnieć, że w związku z kryzysem energetycznym Miasto Otwock, jako jeden z pierwszych samorządów w Polsce, przy zaangażowaniu miejskich spółek - OZEC i OPWiK - uruchomiło na terenie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Kraszewskiego, skład węgla. Przez cały okres zimowy mieszkańcy Otwocka i sąsiednich gmin, mogli tam po preferencyjnych cenach kupić dobrej jakości opał. Od października 2022 r. do połowy marca 2023 r. zostało sprzedane ponad tysiąc ton węgla.
21 marca, w Kancelarii Premiera Rady Ministrów w Warszawie, odbyła się konferencja podsumowująca pakiet rozwiązań pomocowych wprowadzony przez rząd, w związku z kryzysem energetycznych i wybuchem wojny w Ukrainie. O działaniach rządu i zaangażowaniu samorządów mówił prezes rady ministrów Mateusz Morawiecki, wicepremier aktywów państwowych Jacek Sasin oraz minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
W konferencji udział wzięli przedstawiciele samorządów, w tym Miasta Otwocka.
Poniżej przedstawiamy zestawienie dodatków zrealizowanych przez OPS w Otwocku.
Dodatek osłonowy
Liczba gospodarstw domowych, które otrzymały dodatek - 3041
Kwota wypłaconych dodatków - 1 mln 777 tys. 219 zł, w tym:
Dodatek węglowy
Liczba wszystkich złożonych wniosków - 3829
Kwota wydatkowana na dodatki węglowe - 9 mln 288 tys. zł
Dodatek dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystania niektórych źródeł ciepła
Liczba wszystkich złożonych wniosków - 716
Kwota wydatkowana na dodatki dla gospodarstw - 1 mln 89 tys. 500 zł
Dodatek elektryczny
Liczba złożonych wniosków 413, w tym:
Kwota - wartość dodatków 505 tys. 500 zł