17 sierpnia br. wizytę w Otwocku zakończyła delegacja z naszego miasta partnerskiego Saint-Amand-Montrond we Francji.
15 sierpnia mer Emmanuel Riotte i prezes Stowarzyszenia Miast Partnerskich Daniel Déret uczestniczyli w obchodach 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Spotkali się też z radnymi i przedstawicielami miejskich instytucji w celu zaplanowania ścisłej współpracy miast partnerskich na poziomie edukacyjnym, kulturalnym i gospodarczym. W kolejnych dniach mieli okazję zwiedzić nasze miasto. Dla włodarza Saint-Amand Montrond była to pierwsza wizyta w Polsce.
16 sierpnia goście z Francji w towarzystwie prezydenta Jarosław Margielskiego i przedstawicieli Rady Miasta Otwocka, wizytowali m.in. Otwockie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (punkt uzdatniania wody, oczyszczalnię ścieków, nowopowstały PSZOK przy ul. Kraszewskiego). Rozmawiano o gospodarowaniu odpadami komunalnymi i rozwiązaniach technologicznych stosowanych w tym zakresie w obu krajach.
Delegacja z Francji udała się także na Otwocką Plażę Miejską, gdzie miała okazję podziwiać urokliwe nadświdrzańskie tereny, a następnie w okolice Skweru 7. Pułku Ułanów i Placu Niepodległości. Rozmawiano o nowych inwestycjach miejskich, rewitalizacji elementów użytkowej infrastruktury cennej z punktu widzenie mieszkańców oraz historii odzyskiwania przez miasto terenów „wielkiej dziury” i planów jej zagospodarowania.
Tego dnia, na letniej Scenie Centrum odbywały się zajęcia „Fitness na trawie”, co stało się okazją do porozmawiania z francuskimi partnerami o szeregu inicjatyw kulturalnych, organizowanych przez Miasto Otwock i MOKTiS. Mer był zaskoczony wysoką frekwencją mieszkańców podczas odbywających się wydarzeń. Podzielił się też spostrzeżeniami w zakresie organizacji wydarzeń kulturalnych w ich mieście, które z powodu ograniczeń wywołanych przez pandemię Covid-19, znacznie bardziej restrykcyjnych i długotrwałych niż w Polsce, dopiero w tym roku powracają na afisze.
Obu gości zaintrygowały rozwiązania techniczne instalacji wodnej w „Małpim Gaju”, która jest dużą atrakcją zwłaszcza dla najmłodszych mieszkańców Otwocka. Wyrazili chęć usytuowania identycznej w Saint-Amand Montrond. Zwrócili też uwagę na różnokolorowe podświetlenie drzew na Skwerze 7. Pułku Ułanów i Placu Niepodległości, co późnym wieczorem prezentuje się bardzo efektownie.
Kolejny dzień (17.08) upłynął pod znakiem wizyty w Narodowym Centrum Badań
Jądrowych w Świerku. Dzięki gościnności prof. Jacka Jagielskiego delegacja z Francji uczestniczyła w ciekawej prelekcji na temat historii i zadań Centrum, podczas której dowiedzieli się o realizowanych tam projektach naukowych i przemysłowych. Goście byli pod ogromnych wrażeniem placówki, a spotkanie zaowocowało wymianą kontaktów pod kątem nawiązania ewentualnej współpracy.
Goście z naszego miasta partnerskiego mieli też okazję zobaczyć nowopowstały budynek Szkoły Podstawowej nr 8 im. gen. Juliana Filipowicza w Otwocku-Wólce Mlądzkiej. Bardzo pozytywnie zaskoczyła ich skala inwestycji, a sam budynek szkoły, po którym zostali oprowadzeni przez dyrektor SP nr 8 Justynę Ochocką-Stępień, wywarł ogromne wrażenie - zarówno od strony architektonicznej jak i funkcjonalnej.
Delegacja z Saint-Amand-Montrond w trakcie pobytu w Polsce, zwiedziła także Pałac Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie i warszawską starówkę.
Na zakończenie wizyty w Otwocku, podczas spotkania z prezydentem Jarosławem Margielskim, otwockimi radnymi i przedstawicielami miejskiej administracji - nastąpiły oficjale podziękowania i przemówienia.
Mer Emmanuel Riotte przyznał, że to była jego pierwsza podróż do Polski, podczas której miał wielką przyjemność poznawać nasze Miasto Otwock.
- Jako burmistrz reprezentuję wszystkich mieszkańców Saint-Amand-Montrond, którzy są dumni, mając Was za przyjaciół. Otwock i Saint-Amand-Montrond są miastami partnerskimi od 32 lat. Nawet, jeśli Otwock jest znacznie większy niż jego bliźniak – Saint-Amand-Montrond, to nasze miasta są do siebie bardzo podobne. Łączy je wspólny kierunek rozwoju - rewitalizacji i innowacji. Nasze miasta będą mogły rozwijać się samodzielnie, ale także wspólnie, budując mosty gospodarcze, kulturalne, stowarzyszeniowe, rzemieślnicze, a nawet sportowe. Saint-Amand-Montrond jest bardzo przywiązane do partnerstwa z Otwockiem, chociaż wymiany były w ostatnich latach bardzo sporadyczne. Ale wielcy przyjaciele nigdy się nie zapominają. Czasem na chwilę tracą się z oczu, ale kiedy znów się spotkają, to tak, jakby nigdy się nie rozstawali. Te kontakty między miastami różnych krajów pozwalają na rozwój otwartości, tolerancji i życzliwości, które są przecież filarami przyjaźni. Między Otwockiem, a Saint-Amand-Montrond jest to naprawdę niezmienne. Jestem przekonany, że partnerstwo między naszymi miastami oraz naszymi społecznościami ma przed sobą świetlaną przyszłość - mówił w swoim przemówieniu Emmanuel Riotte, dziękując za ciepłe przyjęcie i gościnność.
Prezydent Jarosław Margielski podziękował gościom z Francji za wizytę w Otwocku i odniósł się do niezwykle życzliwego i otwartego przyjęcia otwockiej delegacji w lipcu br. podczas Święta Narodowego Francji.
- To dla nas wielki zaszczyt i honor, że przedstawiciel naszego miasta bliźniaczego z Francji po raz pierwszy odwiedził Otwock właśnie 15 sierpnia, w rocznicę zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej. Mogliśmy wspólnie oddać hołd żołnierzom walczącym za wolność Polski i Europy. Mimo dzielącej nas odległości przywiązujemy olbrzymią wagę do tych samych wartości i idei: do patriotyzmu, kultury i tradycji. Pobyt we Francji oraz bardzo serdeczne przyjęcie, uświadomiły nam jak wiele nasza współpraca pomiędzy miastami może przynieść obopólnych korzyści. Mam nadzieję, że takie same wrażenie po powrocie do Francji będzie miał Pan Mer i Pan Prezes. Naszą przyszłością i najważniejszą wartością są młodzież i dzieci, dlatego naszą współpracę rozpoczniemy właśnie w tym obszarze. Jestem przekonany, że z biegiem czasu będzie się ona rozszerzała na coraz większe grupy społeczne w naszych miastach i to później one będą czynnikiem determinującym rozwój owocnej współpracy między miastami. Jako włodarze miast musimy ponownie rozniecić tę iskrę, która na początku lat dziewięćdziesiątych zapłonęła - mówił prezydent Jarosław Margielski.
Spotkanie zwieńczyło przekazanie symbolicznych prezentów i wspólna fotografia. Merowi został wręczony obraz przedstawiający budynek uzdrowiska „Gurewicza”, a prezydent Otwocka otrzymał pamiątkową flagę narodową Francji oraz album poświęcony osobie Marszałka Charlesa de Gaulle’a.
Kolejna wizyta przedstawicieli Saint-Amand-Montrond planowana jest na początku listopada br.