Tężnia i fontanna gotowe do sezonu. Zapraszamy na inhalacje z solanki do parku miejskiego
Od ponad roku Otwock może się pochwalić tężnią w parku miejskim. Uzdrowiskowy obiekt jest już gotowy do sezonu. Z inhalacji solankowych można korzystać codziennie, z wyjątkiem dni deszczowych, na razie w godzinach od 8.00 do 20.00.
Do niedawna tężnie można było spotkać przede wszystkim w tradycyjnych uzdrowiskach. Po rewitalizacji parku miejskiego z leczniczego działania solankowego aerozolu mogą też korzystać mieszkańcy Otwocka. Inhalacje to polecana forma terapii i profilaktyki układu oddechowego także w czasie pandemii. Należy się jednak zapoznać kto może, a kto nie powinien korzystać z tężni solankowej. Warto też pamiętać, że korzystna dla zdrowia sesja powinna trwać minimum 30 minut i należy ją regularnie powtarzać.
Jak działa tężnia?
Na drewnianej konstrukcji ułożone są gałązki tarniny po których spływa pompowana do góry solanka. Z wilgotnych gałęzi solanka naturalnie odparowuje, wytwarzając intensywny aerozol bogaty w cenne mikroelementy takie jak: jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo, sód.
Sukces inhalacji zależy w dużej mierze od pogody. Najwyższe parowanie solanki występuje w dni słoneczne i lekko wietrzne, najmniejsze w czasie deszczu. Nocą zanika prawie zupełnie. Tężnia działa prawidłowo nawet gdy solanka nie tryska po zewnętrznych częściach gałązek. Zdrowotny proces parowania występuje również gdy są one wilgotne.
Z tężni solankowych nie powinny korzystać osoby:
Z tężni solankowych powinni korzystać osoby: