Wyszukaj
Facebook YouTube
A A+ A++ Wersja kontrastowa
BIP TV BIP UE PL NFOSiGW
Miasto Otwock
STRONA GŁÓWNA AKTUALNOŚCI Inwestycje Otwock ma pomysł na stuletni zabytek

Otwock ma pomysł na stuletni zabytek

Budynki - ozdobnik
2025-03-07

Prezydent Otwocka Jarosław Margielski wystąpi do spółki kolejowej o przekazanie miastu zabytkowej wieży ciśnień. Stuletni obiekt po odrestaurowaniu mógłby służyć jako punkt widokowy, miejsce wystaw oraz działań edukacyjnych i twórczych odnoszących się do początków Otwocka.


Kolejowa wieża ciśnień przy ul. Orlej znajduje się w sąsiedztwie dworca PKP. Jest stałym i znanym elementem pejzażu Otwocka i powinna być jego wizytówką. Mimo, że wpisana do rejestru zabytków województwa mazowieckiego jako obiekt nieużytkowany, obecnie niszczeje i wymaga remontu pozwalającego w pełni wyeksponować jego walory historyczne.  


– Przejęcie przez miasto wieży ciśnień pozwoli na jej rewitalizację, stworzenie przestrzeni wystawienniczej, tarasu widokowego, być może kawiarenki. Dzięki temu budynek zdobiłby centrum miasta, a przy tym eksponowalibyśmy unikalność Otwocka i jego historii – podkreśla prezydent. Pozwoli także na kolejny etap rewitalizacji terenu w centrum przy dworcu i architektury w reprezentacyjnej części Otwocka.


Radni z komisji oświaty, kultury i sportu Rady Miasta Otwocka upoważnili prezydenta do wystąpienia z pismem do PKP SA o nieodpłatne, lub za symboliczną kwotę przekazanie wieży ciśnień z przeznaczeniem na cele edukacyjno-muzealne prezentujące m.in. rozwój kolejnictwa oraz specyfikę Otwocka związaną z pojawieniem się linii kolejowej mającej wpływ rozwój miasta. 


Jest to także po części odpowiedzi na wniosek radnych Andrzeja Gurdziela, Arkadiusza Krzyżanowskiego i Andrzeja Kobusa, którzy ze znawcą i popularyzatorem historii Otwocka Pawłem Ajdackim przedstawili członkom komisji propozycję zakupu zabytkowego wagonu kolejowego. Miałby on stanąć na bocznicy niedaleko dworca PKP jako przestrzeń muzealno-edukacyjna nawiązującą do historycznych korzeni związanych z uruchomieniem linii kolejowej. Ta inicjatywa ze względów m.in. finansowych nie spotkała się z aprobatą większości radnych. Stąd decyzja by podjąć próbę wykorzystania istniejącego obiektu wieży ciśnień.


Otwocka wieża ciśnień powstała w latach dwudziestych XX wieku. Przetrwała bez większych uszczerbków II wojnę światową, później zaś nie była znacząco przebudowywana i zachowała w większości oryginalny kształt i wygląd zewnętrzny. Zastąpiła pierwszą wieżę usytuowaną nieopodal, wybudowaną w 1877 roku, zniszczoną podczas I wojny światowej i wyburzoną pod rozbudowę stacji Otwock w latach dwudziestych XX wieku.


TRZYKONDYGNACYJNA WIEŻA MA:


Stanowi jedną z architektonicznych pamiątek z początków naszego miasta, które rozwijało się przy linii Kolei Nadwiślańskiej. Była wykorzystywana prawdopodobnie do końca lat 60 XX wieku, do nawadniania parowozów. Jej właścicielem jest PKP SA.