Miasto Otwock przejęło od PKP zabytkowy budynek
-1650630887.png)
Miasto Otwock przejęło od PKP zabytkowy budynek
Domek dróżnika zostanie uratowany
Ponad stuletni domek dróżnika dostanie drugie życie! Zostanie wyremontowany i zaadoptowany, aby mógł służyć mieszkańcom i promować zabytkową architekturę Otwocka. Będzie to możliwe dzięki przekazaniu miastu dróżniczówki przez PKP.
Domek dróżnika przy ul. Armii Krajowej 8A w sąsiedztwie „Gurewicza” jest jednym z najstarszych obiektów drewnianych, znajdujących się na terenie miasta. Od dwóch lat prezydent Jarosław Margielski prowadził działania zmierzające do uratowania zabytku, który jest niemym świadkiem historii Otwocka.
Aby można było przystąpić do jakichkolwiek prac i ubiegać się o środki na rewitalizacje dróżniczówki, miasto musiało stać się jej właścicielem. Nie była to łatwa droga, bo obiekt jest zlokalizowany na działce stanowiącej teren kolejowy zamknięty, figuruje w ewidencji środków trwałych PKP S.A., a użytkownikiem wieczystym było PKP PLK S.A.
Skuteczne rozmowy prezydenta Margielskiego z przedstawicielami spółek kolejowych doprowadziły w końcu do przekazania miastu nieodpłatnie zabytkowego domku dróżnika wraz z dokumentacją techniczną. Wszelkie formalności zostały dopięte ostatecznie 20 kwietnia br. Protokół przekazania podpisali: Rafał Lebiedziński - zarządca rejonu z PKP S.A., Mirosław Kulpa - naczelnik sekcji eksploatacji Warszawa Wschód i Włodzimierz Sokołowski - główny inżynier ds. budynków i budowli z PKP PLK S.A. oraz prezydent Jarosław Margielski.
- Domek dróżnika to jeden z symboli Otwocka, który na stałe wpisał się w krajobraz i historię naszego miasta. Dziękuję za współpracę i realną pomoc Panu Ministrowi Infrastruktury Andrzejowi Bittel, a także Panu Wojciechowi Zabłockiemu z PKP S.A. oraz wszystkim osobom zaangażowanym w skuteczne rozwiązanie zawiłego problemu własności domku dróżnika - mówi prezydent Margielski.
Teraz Miasto Otwock już jako właściciel obiektu zleci wykonanie niezbędnej dokumentacji projektowej, aby móc ubiegać się o dofinansowanie zewnętrzne na jego renowacje. W planach jest rozebranie budynku i przeniesienie w inną lokalizację na terenie miasta w celu odtworzenia.
- Będziemy szukali dla domku dróżnika dogodnego miejsca w okolicy dworca PKP. Jego charakter musi pozostać zachowany. Rozważamy zlokalizowanie tam m.in. punktu doładowań Karty Metropolitalnej, oczywiście po uzgodnieniach z konserwatorem zabytków - informuje prezydent Margielski. Dróżniczówka jest zabytkiem, niestety w bardzo złym stanie technicznym i znajduje się pod opieką konserwatora.
Prezydent wyraził też nadzieje, że kolejne porozumienie z PKP będzie dotyczyło przekazania miastu wieży ciśnień przy ul. Orlej. Rozmowy w tej sprawie już trwają.
Media społecznościowe