Sprzedaż węgla na terenie PSZOK

Autor:

03/10/2022

Miasto Otwock jest jednym z pierwszych samorządów w Polsce, który odpowiedział na propozycję rządu odnośnie dystrybucji węgla mieszkańcom po korzystnych cenach. Jest to konkretna pomoc w czasach kryzysu energetycznego spowodowanego wojną w Ukrainie i wzrostem inflacji.

3 października br. na terenie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) w Otwocku, odbyła się konferencja prasowa wicepremiera Jacka Sasina - Ministra Aktywów Państwowych, poświęcona akcji dostarczania węgla mieszkańcom przez samorządy. Uczestniczył w niej także prezes PGE Wojciech Dąbrowski i prezydent Otwocka Jarosław Margielski.

- Samorządy dysponując spółkami komunalnymi i przedsiębiorstwami mogą kupować węgiel bezpośrednio u importera i sprzedawać go po kosztach. Z pomocą samorządów możemy tę cenę znacząco zredukować i spowodować, że węgiel będzie dla mieszkańców dużo bardziej cenowo dostępny niż ten, który podlega marżom kolejnych pośredników. Dziękuję prezydentowi Jarosławowi Margielskiemu, że Otwock włączył się w tę akcję - mówił podczas konferencji wicepremier Jacek Sasin.

W Otwocku sprzedaż węgla odbywa się na terenie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Kraszewskiego 1. Uruchomienie składu węgla było możliwe dzięki współpracy i zaangażowaniu miejskich spółek: Otwockiego Zakładu Energetyki Cieplnej oraz Otwockiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

- Problem braku dostępności węgla dotyka także otwocczan. Dlatego skorzystaliśmy z oferty którą umożliwił rząd i uruchomiliśmy dystrybucję węgla kamiennego dla mieszkańców naszego miasta. Jest to blisko 5 tys. palenisk opalanych paliwem stałym. Działania rozpoczęliśmy niezwłocznie i w ciągu 48h od podjęcia decyzji, skład węgla jest gotowy i dystrybucja detaliczna została uruchomiona - mówił prezydent Jarosław Margielski.

Węgiel, wraz z możliwością dostarczenia do gospodarstwa domowego, jest sprzedawany mieszkańcom Otwocka, za kwotę poniżej 3 tys. zł brutto za tonę. Aby zapewnić ciągłą dostępność opału, można kupić do 2 ton węgla na jedno gospodarstwo domowe. Trzeba tylko okazać kopię deklaracji Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Jeśli ktoś nie posiada deklaracji CEEB, może ją otrzymać w Urzędzie Miasta Otwocka.

- Sprowadzamy węgiel bardzo dobrej jakości. Każdy transport uzyskuje odpowiednie certyfikaty, ma bardzo wysoką wartość opałową. Dziś jest to 4 mln ton, a do końca sezonu sprowadzimy 10 mln ton – poinformował na konferencji prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

Pierwsza partia opału, zakupiona przez miejską spółkę OZEC, to 55 ton węgla klasy orzech i 73 ton tzw. ekogroszku. Obecnie możliwość dystrybucji opału jest zapewniona do indywidulanych odbiorców z terenu Otwocka. Miasto oferuje też pomoc w transporcie węgla. Prezydent Jarosław Margielski prowadzi również rozmowy z sąsiednimi gminami, które chcą podpisać z Otwockiem porozumienie międzygminne, aby i ich mieszkańcy mogli mieć dostarczany opał.

Prezydent podkreślił bardzo dobrą współpracę ze spółką PGE i podziękował wicepremierowi Jackowi Sasinowi i prezesowi  Wojciechowi Dąbrowskiemu za sprawne działanie, dzięki czemu w miarę wzrastających potrzeb, Miasto Otwock ma zapewniony ciągły łańcuch dostaw węgla dla mieszkańców.

- Rolą samorządowców, którzy swoją pracę wykonują w wymiarze służby, jest przede wszystkim podejmowanie wszelkich działań na bazie dostępnych zasobów, które gminy mają ogromne. Dziś jest to zapewnienie dostępności opału, paliwa stałego na okres zimowy. Dziękuję za tę ofertę rządu i możliwość włączenia się w ten łańcuch dostaw, który zapewni bezpieczeństwo energetyczne naszym mieszkańcom - mówił prezydent Margielski.

Sprzedaż węgla dla mieszkańców Otwocka

PSZOK ul. Kraszewskiego 1

pon. - czw. 7:00 - 15:00

pt. 7:00 - 12:00

nr tel.: 669 970 237

węgiel klasy orzech - 2 000 zł brutto

tzw. ekogroszek - 2 000 zł brutto

Galeria