Koncepcja nr 6

Projekt koncepcyjny obejmuję obszar skweru „VII Pułku Ułanów” oraz fragment terenu znajdującego się między ulicami S. Staszica, Powstańców Warszawy, M.E. Andriollego w Otwocku. Do tej pory obszar ten spełniał głównie funkcję komunikacyjną, nie zachęcał do zatrzymania się na placu lub odpoczynku na ławce. Charakter miejscu nadaje rzeźba Jezusa znajdująca się na skarpie od strony ulicy Orlej, oraz gołębie na placu głównym, które są tam dokarmiane. W drzewostanie przeważa sosna co nadaje przestrzeni leśny charakter.
Celem projektu jest nadanie miejscu nowego znaczenia i funkcji. Teren opracowania powinien być nie tylko trasą komunikacyjną ale miejscem wypoczynku, rekreacji oraz pełnić rolę reprezentacyjną miasta. Jednym z najważniejszych elementów dla tożsamości miejsca jest rzeźba Jezusa, która od strony skweru obsadzona zostanie roślinnością wielowarstwową, co podkreśli ją i będzie chronić przed atakami wandalizmu. Od strony PKP wyeksponowana będzie wśród wysokich falujących traw i roślin płożących- pośród których jest miejsce na formowanie z roślinności obchodów rocznicowych miasta.
W bezpośrednim sąsiedztwie skweru (ulica M.E. Andriollego) ograniczono ruch kołowy co zmniejszy hałas, powiększy przestrzeń użytkową i sprawi, że skwer stanie się miejscem idealnym do wypoczynku kameralnego. Ograniczenie ruchu oraz nadanie przywileju pieszym pozwoli na spójne zagospodarowanie skweru i dawnego terenu Domu Towarowego, stworzy przestrzeń, na której mogą być organizowane uroczystości i imprezy miejskie, wytworzy swoistą tożsamość miejsca i pozwoli mieszkańcom efektywnie korzystać z wolnego czasu.
Koncepcja opiera się na miękkich, opływowych liniach w postaci ścieżek, rabat oraz placów. Teren jest głównie płaski, dla zróżnicowania wysokości terenu zaprojektowano kilka nasypów w postaci niewielkich wzniesień. W nowych nasadzeniach zostały wykorzystane gatunki pasujące do leśnego klimatu skweru oraz pojawiające się w innych przestrzeniach miasta takie jak m.in. bluszcz pospolity, barwinek pospolity, trzmielina Fortune’a, irga szwedzka, jałowiec płożący, nawłoć karłowata, funkie, sosna górska. Zaprojektowane zostały rabaty z samymi trawami ozdobnymi, aby nadać lekkości przestrzeni oraz podkreślić bardziej nowoczesny charakter projektu. Wykorzystane zostały gatunki: mozga trzcinowa, miskant cukrowy, strzęplica sina, turzyca japońska, kostrzewa popielata.
W projekcie zastosowano powszechne i łatwo dostępne materiały. Ścieżki wykonane zostaną z płyt brukowych, place z desek kompozytowych natomiast rabaty wyłożone zostaną ściółką z kory sosnowej. Dobrano odpowiednią małą architekturę w stylu minimalistycznym, wykonaną z desek, betonu architektonicznego oraz stali. Jeden z placów będzie spełniał funkcję mini placu zabaw dla dzieci, znajdą się tam huśtawki i drabinki oraz ławki w kształcie łuku. Ze względu na dużą ilość bytujących na terenie gołębi, zostaną ustawione głośniki, które będą emitowały dźwięki ptaków drapieżnych odstraszające gołębię a zarazem mogą pełnić funkcje edukacyjne.
W projekcie zachodniej części opracowywanego obszaru, który znajduje się między ulicami S. Staszica, Powstańców Warszawy, M.E. Andriollego wzięto pod uwagę przyszłą inwestycje, która ma się tam znaleźć. Funkcjonalnie dostosowano projekt do nowego pawilonu. Znajdzie się tam plac ze zbiornikiem wodnym z fontanną, przy którym można się zatrzymać i zrelaksować.
Całość założenia jest spójna i harmonijnie komponuje się z otoczeniem. Spełnia potrzeby i wymagania użytkowników w każdym wieku, będzie miejscem integracji, rekreacji i wypoczynku. Położenie skweru w centrum miasta oraz w pobliżu PKP jak i zabudowy usługowej, pozwala na stworzenie miejsca reprezentatywnego oraz zapraszającego do głębszego poznania przestrzeni Otwocka. Swoją kreacją skwer zaprasza zarówno mieszkańców jak i przyjezdnych wysiadających z pociągu. Skwer będzie charakterystycznym punktem w centrum Otwocka i nada mu nową jakość.
Media społecznościowe