KOMUNIKAT DO MIESZKAŃCÓW OTWOCKA i PLACÓWEK OŚWIATOWYCH

Autor: Wydział Ochrony Środowiska

27/01/2017

KOMUNIKAT DO MIESZKAŃCÓW OTWOCKA i PLACÓWEK OŚWIATOWYCH

W związku z występującym w dniu 27.01.2017r. wysokim stężeniem pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 w powietrzu na terenie Województwa Mazowieckiego, w tym na terenie Miasta Otwocka, zaleca się dla mieszkańców następujące działania:
  • Ograniczenie aktywności fizycznej na otwartym powietrzu,
  • Ograniczenie korzystania z samochodów, wmiarę możliwości przemieszczanie się środkami komunikacji miejskiej,
  • Ograniczenie palenia w kominkach, używanie lepszego jakościowo paliwa do ogrzewania mieszkań. Zabronione jest spalanie odpadów w domowych paleniskach.

Zalecenia te dotyczą w szczególności wrażliwych grup ludności – kobiet w ciąży, dzieci, osób starszych, chorych z astmą, alergicznymi chorobami skóry, oczu i chorobami krążenia oraz osób ze skłonnościami do infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia należy skontaktować się z lekarzem.

W przypadku wystąpienia podwyższonych stężeń szczególnie osoby z grupy wrażliwej powinny ograniczyć czas przebywania na powietrzu.

W dniach z wysokimi stężeniami pyłów placówkom oświatowym zaleca się minimalizowanie kontaktu dzieci z zanieczyszczeniami, poprzez rezygnację z zajęć, które wiążą się z wychodzeniem na zewnątrz (zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31.12.2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach, art. 18 ust. 2)

Przypominamy o bezwzględnym zakazie spalania odpadów w domowych piecach, kominkach i domowych paleniskach.

Zgodnie z art. 191 ustawy o odpadach„Kto wbrew zakazowi termicznie przekształca odpady poza spalarniami lub współspalarniami odpadów podlega karze aresztu (do 30 dni ) albo grzywnie (do 5 tyś. zł)”.