Bezpłatna mammografia dla mieszkanek Otwocka

Autor: Administrator serwisu

20/01/2021

Uprzejmie informujemy, że mieszkanki  Otwocka będą miały możliwość wykonania bezpłatnego badania mammograficznego w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi – Etap Podstawowy finansowanego przez Mazowiecki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

Specjalnie zaprojektowany dla potrzeb mammografii mammobus po raz kolejny przyjedzie do Otwocka w dniu 28 stycznia 2021 r. w godzinach od 9.00 do 17.00. Badanie będzie wykonane w technice cyfrowej i przeznaczone jest dla kobiet w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie wykonywały bezpłatnego badania mammograficznego. Mammobus zostanie ustawiony na parkingu przy Teatrze Miejskim im. Stefana Jaracza w Otwocku przy ul. Armii Krajowej 4.

 

Obowiązkowa rejestracja telefoniczna: 58 767 34 55 lub 58 767 34 77.

 

Mammograficzne badania przesiewowe mają kluczowe znaczenie w obniżeniu poziomu umieralności z powodu raka piersi. Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków i innych nieprawidłowości) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych. Czułość mammografii w wykrywaniu zmian klinicznie bezobjawowych jest oceniane na około 93 %. Badanie palpacyjne sutka umożliwia wykrycie guzów o średnicy powyżej 1 cm. Skuteczność diagnostyczna mammografii, połączona z badaniem klinicznym palpacyjnym, oceniana jest na 80-97%. Mammografia może wykryć zmiany od 2 do 4 lat wcześniej, zanim staną się one jawne klinicznie. Naturalny przebieg raka sutka jest zwykle bardzo długi i dlatego uważa się, że rak piersi jest chorobą przewlekłą. Poczynając od pierwszej komórki, która uległa przemianie złośliwej, w większości przypadków guz osiąga średnicę 1 cm w ciągu 7-8 lat. Wcześnie wykryty nowotwór piersi pozwala rozpocząć natychmiastowe i skuteczne leczenie oraz daje niemal 100 % gwarancję powrotu do zdrowia.

 

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADANIA?

 

W dniu badania nie powinno się używać dezodorantu, talku, balsamu ani kremu w okolicy górnej połowy ciała. Na badanie najlepiej zgłosić się w dwuczęściowym ubraniu, tak, by łatwo można było rozebrać się do pasa. Jeśli badanie jest wykonywane po raz drugi lub kolejny, pacjentka powinna przynieść ze sobą opis poprzedniego badania.

 

JAK WYKONUJE SIĘ BADANIE MAMMOGRAFICZNE?

 

Podczas badania pierś jest umieszczana na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku, co pozwala uzyskać dwa obrazy. Ucisk ten trwa zaledwie kilka sekund. Jeśli kobieta odczuwa bolesne napięcie w piersiach przed miesiączką, lepiej badanie odłożyć na inną fazę cyklu. Badanie wykonuje technik elektroradiolog. Wynik wraz z płytą CD przesyłany jest w ciągu 2-3 tygodni pod adres zamieszkania pacjentki lub, jeśli pacjentka wyrazi zgodę w ankiecie, na adres e-mail. Interpretacja wyniku i prowadzenie leczenia należy do lekarza kierującego na badanie. Jeżeli pacjentki wykonują je profilaktycznie z własnej woli, z wynikiem powinny zgłaszać się do lekarza internisty lub ginekologa, który oceni zdrowie piersi i, jeśli zaistnieje taka potrzeba, pokieruje dalej.

 

ZALECENIA PROGRAMU PROFILAKTYKI RAKA PIERSI FINANSOWANEGO PRZEZ NARODOWY FUNDUSZ ZDROWIA.

 

Kobiety pomiędzy 50 a 69. rokiem życia nawet bez żadnych dolegliwości powinny prześwietlać piersi przynajmniej jeden raz na dwa lata. Kobiety spokrewnione z chorą na raka piersi - matki, siostry, córki powinny badanie to wykonać co roku. W grupie ryzyka są także kobiety, u których w badaniu genetycznym stwierdzono mutacje w genach BRCA 1 i BRCA 2.

 

Kolejne badane mammograficzne odbędzie się 26 marca 2021 r.