Basen w Otwocku - przetarg na budowę jeszcze w tym roku!

Autor:

26/01/2022

Miasto wybuduje basen na terenie OKS-u. Niespełnione marzenie wielu otwocczan doczeka się w końcu realizacji!

To już pewne! Wiosną br. miasto ogłosi przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie krytej pływalni ze strefą wellness&spa oraz basenem otwartym na terenie OKS-u. W kolejnym etapie powstanie strzelnica, hala widowiskowo-sportowa ze ścianką wspinaczkową i kręgielnia.

Budowa w Otwocku nowoczesnego kompleksu rekreacyjno-sportowego z basenem staje się faktem. Wielomilionowa inwestycja jest możliwa do realizacji dzięki pozyskaniu w 2021 roku przez Miasto Otwock prawie 24 mln zł dofinansowania oraz determinacji i działaniom prezydenta Otwocka Jarosława Margielskiego, który wraz ze swoimi współpracownikami oraz częścią radnych, doprowadził do porozumienia ze stowarzyszeniem OKS i przejęcia przez miasto terenów Klubu przy ul. Karczewskiej, gdzie będzie mógł powstać taki obiekt.

Niespełnione marzenie

- Basen jest niespełnionym marzeniem wielu otwocczan; symbolem – podobnie jak jeszcze niedawno „wielka dziura” – marazmu, niespełnionych obietnic i braku działań. Już blisko pół wieku słyszymy o planach jego budowy i temat ten wzbudza raczej politowanie i niedowierzanie większości mieszkańców. Dlatego też powstanie basenu traktuję jako jedno z kluczowych zadań do realizacji, bo nasze miasto i wszyscy Mieszkańcy po prostu zasługują na taki obiekt. Jest to jeden z największych, obok budowy nowej siedziby Szkoły Podstawowej nr 8 w Otwocku-Wólce Mlądzkiej, projektów inwestycyjnych ostatnich lat w naszym mieście - mówi prezydent Jarosław Margielski.

Zapewnione finansowanie

W ramach naboru do rządowego programu „Polski Ład” Miasto Otwock otrzymało 19 mln 800 tys. zł dofinansowania na budowę basenu, a z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych 4 mln zł, co w sumie daje kwotę 23 mln 800 tys. zł na budowę krytej pływalni z całym zapleczem.

- W najbliższym naborze do „Polskiego Ładu” będziemy aplikować o kolejne  środki, tak aby dysponować łącznie kwotą 45 mln - 50 mln zł. To pozwoli nam w zupełności na wybudowanie w kolejnym etapie hali widowiskowo-sportowej z całym zapleczem - wyjaśnia prezydent Margielski.

Kompleks rekreacyjno-sportowy z wieloma atrakcjami

W kompleksie basenowym nie zabraknie wielu atrakcji, takich jak sztuczna rzeka, gejzery, zjeżdżalnia, jacuzzi, strefa basenowa dla dzieci i basen sportowy z ośmioma torami. Oprócz krytej pływalni będzie też strefa saun i strefa z gastronomią. W II etapie inwestycji zrealizowana zostanie strzelnica sportowa, a w III hala widowiskowo-sportowa. Wszystkie obiekty będą połączone ze sobą i dostępne dla osób niepełnosprawnych dzięki zainstalowanym windom.

Do koncepcji funkcjonalno-użytkowej całego kompleksu rekreacyjno-sportowego pozytywnie odnieśli się radni z komisji inwestycji i gospodarki miejskiej. Wszyscy obecni na komisji radni zagłosowali „za” przedstawionymi przez projektanta rozwiązaniami: Joanna Chmielewska, Andrzej Gurdziel, Radosław Kałowski, Jakub Kosiński, Marcin Kraśniewski, Jarosław Łakomski, Marcin Michalczyk, Magdalena Nowak, Małgorzata Rock, Andrzej Sałaga, Stanisław Stanaszek. Tylko radny Ireneusz Paśniczek wstrzymał się od głosu.

W najbliższym czasie miasto ogłosi zapytanie ofertowe jeśli chodzi o adaptacje tego projektu dla działki przy ul. Karczewskiej. Przetarg w formule zaprojektuj i wybuduj na I etap czyli budowę basenu zostanie ogłoszony najpóźniej w połowie maja br.

Etapy budowy

I etap kompleks basenowy i strefa wellness&spa rozpoczęcie 2022:

 • basen sportowy z ośmioma torami i widownią,
 • basen rekreacyjny,
 • gejzery, sztuczna rzeka, masaże wodne, grota sztucznej fali,
 • leżanki, ławeczki,
 • wodny plac zabaw dla dzieci i brodzik,
 • zjeżdżalnia.
 • sauny zewnętrzne i wewnętrzne,
 • grota lodowa,
 • basen schładzający.

II etap podziemna strzelnica sportowa

III etap obiekt hali widowiskowo-sportowej:

 • wielofunkcyjna, składana trybuna ze ścianą spinaczką,
 • klub fitness z recepcją i zapleczem
 • sala do akrobatyki, aerobiku,
 • dwa boiska do squash-a,
 • siłownia,
 • kręgielnia.