90 lat otwockiego teatru

Autor: Gazeta Otwocka

04/04/2016

Podczas Międzynarodowego Dnia Teatru zainaugurowano 90-lecie działalności otwockiego Teatru Miejskiego im. Stefana Jaracza.

Amatorski Teatr Miejski imienia Stefana Jaracza w Otwocku obchodzi w tym roku jubileusz 90-lecia działalności. W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru w niedzielę, 3 kwietnia, zespół otwockich aktorów  pod kierunkiem Krzysztofa Czekajewskiego przygotował premierę spektaklu „Para nie do pary”. Przed spektaklem Otwockie Centrum Kultury prowadzące teatr zorganizowało galę jubileuszową z okazji 90-lecia teatru. Uroczystość prowadził aktor Fabian Kocieński. W gali wziął udział m.in. Bohdan Russek, syn Stanisława Russka, jednego z założycieli teatru i wieloletniego reżysera, byli obecni również samorządowcy oraz  aktorzy – byli i obecni. 

Życzenia aktorom, reżyserom i wszystkim osobom związanym z teatrem złożyli: prezydent Zbigniew Szczepaniak, przewodnicząca Komisji Kultury Sejmiku Województwa Mazowieckiego Bożena Żelazowska i wiceprezydent Agnieszka Wilczek. Władze miasta uhonorowały ponadto zasłużonych dla teatru reżyserów: Małgorzatę Malesę, Krzysztofa Czekajewskiego, Edwarda Garwolińskiego i Tadeusza Hankiewicza. – „Złote Sosenki”, które dziś mamy zaszczyt Państwu wręczyć są uznaniem dla waszej pracy w otwockim teatrze – mówił prezydent Szczepaniak. - Historia teatru nierozerwalnie łączy się z historią naszego miasta, które w tym roku także obchodzi swój jubileusz. Otwock otrzymał prawa miejskie w 1916 roku, a pierwsza grupa teatralna powstała zaledwie 10 lat później. Teatr podobnie, jak miasto przezywał w swojej historii lepsze i gorsze chwile. Cieszę się, że w roku jubileuszowym dla miasta Otwocka i jego teatru już za kilka miesięcy będziemy mogli spotkać się ponownie na jeszcze piękniejszej uroczystości. Jesienią planujemy oddanie do użytku zmodernizowanego, nowoczesnego i w pełni przystosowanego dla aktorów i publiczności budynku teatru miejskiego – dodał prezydent. Podziękowania skierowano także do wszystkich aktorów otwockiego teatru.

Po spektaklu publiczność otrzymała publikację wydaną z okazji 90-lecia teatru „Amatorski Teatr Miejski im. Stefana Jaracza 1916-2016”.

Galeria