Wyszukaj
Facebook YouTube
A A+ A++ Wersja kontrastowa
BIP TV BIP UE PL NFOSiGW
Miasto Otwock
STRONA GŁÓWNA AKTUALNOŚCI Inwestycje Miejski ratusz odzyska dawny blask

Miejski ratusz odzyska dawny blask

Budynki - ozdobnik
2025-10-30

Historyczny budynek ratusza doczekał się kompleksowej rewitalizacji pod nadzorem Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i stanie się na nowo wizytówką Otwocka. Efekt prac będzie można zobaczyć w czerwcu 2026 r.


Ratusz to nie tylko reprezentacyjny budynek Otwocka, ale także miejsce, gdzie odbywają się śluby i inne ważne uroczystości miejskie. Przez lata był wizytówką miasta, ale od dłuższego czasu główne wejście do magistratu ze względu na bezpieczeństwo i odpadający gzyms zostało wyłączone z użytkowania. – Niejedna batalia o Otwock miała miejsce w tym budynku. Modernizacji i odbudowy miasta nie rozpoczyna się od budynku magistratu, ale po wielu latach przyszła kolej i na ten zabytkowy obiekt, który teraz odzyska dawny blask – mówi prezydent Jarosław Margielski. 


Na początku października ekipa budowlana rozpoczęła prace od rozbiórki niefunkcjonalnych schodów ze śliską nawierzchnią. Zostało też ustawione rusztowanie i przystąpiono do remontu elewacji. Pierwszy zakres prac obejmuje m.in. renowację detali architektonicznych (kule, kartusz herbowy), wieży zegarowej wraz z zegarem, naprawę tynków i gzymsów, nową iluminację budynku, odtworzenie napisu widocznego na zachowanych fotografiach „Magistrat” w technice sgraffito.


Wszystkie prace są konsultowane i uzgadniane z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Podczas jednego z takich spotkań przedstawiciele konserwatora, wykonawcy i przedstawiciele Urzędu Miasta Otwocka wybierali kolory, które zostaną użyte do wykończenia elewacji, stolarki okiennej oraz materiałów na schody zewnętrzne. W drugim etapie planowane są prace rewitalizacyjne wewnątrz budynku, m.in. klatki schodowej, schodów i posadzek, modernizacja instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i centralnego ogrzewania. Zostanie zamontowany system klimatyzacji, wentylacji i instalacji antywłamaniowej oraz jeżeli konserwator przychyli się do wniosku zostanie zainstalowane urządzenie zapewniające dostępność osobom z ograniczoną mobilnością.


Planowane zakończenie remontu elewacji i pomieszczeń sanitariatów istniejących w budynku to czerwiec przyszłego roku. Koszt inwestycji, w zakresie obecnie realizowanym wynosi 4 mln 240 tys. zł, z czego aż 1 mln 405 tys. zł to dofinansowanie pozyskane przez miasto z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków (Polski Ład). Wykonawcą prac jest ADVER Sp. z o.o. Zakończyła się renowacja zniszczonego ogrodzenia urzędu miasta od strony ul. Hożej. Zwieńczeniem tych prac było wykonanie obróbki blacharskiej z miedzi na słupkach przy wejściach na teren urzędu miasta.


HISTORIA RATUSZA

Budynek miejskiego ratusza przy ul. Armii Krajowej 5 ma swoją historię sięgającą końca XIX wieku. W 1880 roku stanęła tu murowana willa inżyniera Stanisława Sierkowskiego, właściciela biura techniczno-handlowego. Willa miała charakterystyczną werandę i wieżę. W 1920 roku władze Otwocka zakupiły budynek, który stał się siedzibą magistratu. W 1925 roku architekt Adam Paprocki, autor planu zabudowania Otwocka, opracował projekt przebudowy willi na ratusz. Projekt przewidywał znaczną rozbudowę istniejącego budynku. Jego elewacje nawiązywały do stylu dworkowego. Na polecenie ówczesnego burmistrza Michała Górzyńskiego projekt został zmodyfikowany przez Eugenię Jabłońską, miejską architektkę. W 1928 roku zakończono prace adaptacyjne – budynek zyskał obecny wygląd i charakterystyczną wieżę z zegarem, która do dziś stanowi jeden z symboli miasta. W 1979 roku ratusz został wpisany do rejestru zabytków, co potwierdza jego wyjątkową wartość historyczną i architektoniczną



Galeria zdjęć