Wyszukaj
Facebook YouTube
A A+ A++ Wersja kontrastowa
BIP TV BIP UE PL NFOSiGW
Miasto Otwock
STRONA GŁÓWNA AKTUALNOŚCI Komunikaty Bon ciepłowniczy - informacje dla mieszkańców

Bon ciepłowniczy - informacje dla mieszkańców

Budynki - ozdobnik
2026-06-16

Ośrodek Pomocy Społecznej w Otwocku informuje, że od dnia 1 lipca 2026r. do 31 sierpnia 2026r.  będzie można składać wnioski o bon ciepłowniczy.


Wnioskodawca będzie mógł otrzymać bon ciepłowniczy po spełnieniu kryterium dochodowego określonego w ustawie o świadczeniach rodzinnych, którego poziom zależy od sytuacji czy gospodarstwo jest jednoosobowe, czy wieloosobowe, kryterium ustalone zostało: 

Wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu jest ustalana na podstawie dochodów osiągniętych w 2025 r.  

Wnioski o bon ciepłowniczy mieszkańcy Otwocka mogą składać w Ośrodku Pomocy Społecznej w Otwocku ul. Sosnowa 4 osobiście, nadać w placówce pocztowej operatora pocztowego, na stronie www.gov.pl,  poprzez platformę ePUAP, a także przez aplikację mObywatel. 


Wnioski składane drogą elektroniczną należy opatrzeć kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelniając go z wykorzystaniem profilu zaufanego. 

Bon ciepłowniczy będzie wypłacany w należnej wysokość z uwzględnieniem zasady „złotówka za złotówkę” za każdy z powyżej wymienionych okresów. Wspomniana zasada mówi o tym, że jeśli kryterium dochodowe zostanie przekroczone, kwota świadczenia będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych bonów ciepłowniczych będzie wynosić 20 zł.


Definicja gospodarstwa domowego. Gospodarstwo domowe tworzą: 


Wspólnie gospodarować oznacza wspólne prowadzenie gospodarstwa domowego. Cechami charakterystycznymi dla prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego może być udział i wzajemna ścisła współpraca w załatwianiu codziennych spraw związanych z prowadzeniem domu, niezarobkowanie i pozostawanie w związku z tym na całkowitym lub częściowym utrzymaniu osoby, z którą prowadzi się gospodarstwo domowe, a wszystko dodatkowo uzupełnione cechami stałości, które tego typu sytuację charakteryzują. Na okoliczność wspólnego gospodarowania składają się różne elementy, jak ponoszenie kosztów i opłat za mieszkanie, opieka udzielana w chorobie, wykonywanie zwykłych czynności związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego, dysponowanie wspólnym dochodem z przeznaczeniem na zaspokojenie potrzeb życiowych. 

Wnioskodawcą może być jedna osoba należąca do danego gospodarstwa domowego. W przypadku, gdy wnioski zostaną złożone przez kilku członków gospodarstwa domowego, bon przyznawany jest wnioskodawcy, który złożył wniosek jako pierwszy, a pozostałe wnioski nie podlegają rozpoznaniu.  

Bon ciepłowniczy przysługuje gospodarstwu domowemu zamieszkującemu konkretny lokal mieszkalny, do którego ciepło dostarczane jest z systemu ciepłowniczego przez przedsiębiorstwo energetyczne. Jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego (zgodnie z art. 2 ust. 6 ustawy). W związku z tym, jedna osoba nie może wchodzić w skład kilku gospodarstw domowych – np. jedno dziecko może zostać wpisane jako członek tylko jednego gospodarstwa domowego. 

Skład członków gospodarstwa domowego wskazywany jest na dzień składania wniosku. Późniejsze narodziny dziecka lub śmierć jednego z członków gospodarstwa czy inne zmiany w zakresie liczby członków gospodarstwa domowego nie mają wpływu na wysokość weryfikowanego świadczenia. 

Prawo do otrzymania bonu ciepłowniczego nie jest zależne od bycia właścicielem mieszkania czy domu. Najem mieszkania nie wyklucza możliwości ubiegania się o bon ciepłowniczy w danej gminie w przypadku, gdy zamieszkiwanie w wynajmowanym mieszkaniu na terenie tej gminy wiąże się z zaspokajaniem codziennych potrzeb życiowych danej osoby w mieszkaniu faktycznie zajmowanym, stanowiącym centrum życia domowego w danym okresie, a w szczególności nocowania, stołowania się i wypoczynku po pracy czy nauce. Istotne w tym przypadku jest wykazanie faktycznego miejsca zamieszkiwania pod podanym we wniosku adresem.

W przypadku dwóch lub więcej gospodarstw domowych znajdujących się pod jednym adresem i otrzymujących jeden, wspólny rachunek za dostarczone ciepło przysługuje tylko jeden bon ciepłowniczy.