Wyszukaj
Facebook YouTube
A A+ A++ Wersja kontrastowa
BIP BIP UE PL
Miasto Otwock
STRONA GŁÓWNA Mieszkaniec Edukacja Szkoły podstawowe Szkoła Podstawowa Nr 6

Szkoła Podstawowa Nr 6

Budynki - ozdobnik

im. Michała Elwiro Andriollego

Adres: ul. Ambasadorska 1, 05-402 Otwock ul. Ambasadorska 1, 05-402 Otwock
Numer telefonu: tel. 22 779 34 31, fax 22 788 19 12 tel. 22 779 34 31, fax 22 788 19 12
E-mail: e-mail: sp6@oswiata-otwock.pl e-mail: sp6@oswiata-otwock.pl

www.sp6otwock.edupage.org

Dyrektor szkoły: Agnieszka Korniluk

Historia

Szkoła Podstawowa nr 6 to pierwsza 1000-latka w Otwocku, a 43 w województwie warszawskim. Społeczeństwo miasta Otwocka podejmując apel Władysława Gomułki "Budowy Tysiąca Szkół" jako trwałego pomnika uczczenia Tysiąclecia Państwa Polskiego, postanowiło wybudować 15-to izbową Szkołę Podstawową w Otwocku-Świdrze przy ulicy Borowej 2.

Niech szkoła ta służy dzieciom i przyszłym pokoleniom w zdobywaniu wiedzy, da możliwości dalszego rozkwitu naszego kraju rządzonego przez światłych ludzi, niech będzie rzeczywistym wkładem w stworzeniu podwalin dla lepszego i piękniejszego jutra następnych pokoleń.

Autorami projektu byli: J. Pollak i J. Kolasiński z Biura Projektów Typowych i Studiów Budownictwa Miejskiego w Warszawie. Inwestorem budującym Szkołę była Miejska Dyrekcja Budowy Osiedli Robotniczych w Otwocku. Budowę realizowało Warszawskie Przedsiębiorstwo Budowlane nr 4 w Warszawie, ul. Nowogrodzka 60. W 1963 roku sporządzono akt erekcyjny budowy Szkoły Podstawowej nr 6 w Otwocku-Świdrze, jako pierwszego Pomnika Tysiąclecia na terenie miasta Otwocka.

Pierwsza i najpiękniejsza - tak napisano w 29 numerze ŻYCIA WARSZAWY 3 lutego 1963 roku - W takiej szkole jeszcze żadne pokolenie otwockich dzieci nie miało szczęścia się uczyć. Nowa szkoła to wieloskrzydłowy budynek, doskonale osadzony w otwockim krajobrazie, o ogromnych oknach, bardzo nowoczesny i udany pod względem funkcjonalnym.

Patron

Imię Michała Elwiro Andriollego zostało nadane szkole 14 października 2000 roku po zeprowadzeniu szerokiej konsultacji całej społecznosci związanej ze szkołą. Tereny nadświdrzańskie, które zauroczyły Andriollego leżą w granicach obwodu naszej szkoły. Postawa artysty, poety, wizjonera i gorącego patrioty stała się od tej pory wzorem wychowawczym dla kształconych w szkole uczniów.

Byl twórcą świdermajera. W 1886 r. zamieszkał nad brzegiem Świdra, gdzie zbudował duży dom z pracownią i kilkanaście drewnianych domów do wynajmowania na lato.

Podobno nazwę świdermajer wymyślił Konstanty Ildefons Gałczyński mieszkający zaraz po wojnie na linii otwockiej. Kryje się za nią niepowtarzalna architektura drewnianych pensjonatów i willi letniskowych budowanych na przełomie XIX i XX wieku między Wawrem a Świdrem. Coś pomiędzy stylem mazowieckim, zabudową rosyjskich miast i alpejskimi schroniskami.  

O szkole